Svijet
Масакр или самоодбрана израелских специјалаца?
Савјет безбједности УН осудио је пред почетак ванредне сједнице јучерашњи напад израелских командоса на брод који је превозио хуманитарну помоћ ка Појасу Газе.
Најмање девет пропалестинских активиста, углавном турских држављана, убијено је када су командоси упали на бродове у међународним водама.
Турско-израелски односи, послије јучерашњег оружаног инцидента у источном Медитерану, нашли су се на великом испиту, историјској провјери. „Ово је акт за жаљење. Израел ће морати да сноси посљедице за своје понашање које је у супротности са међународним правом”, истиче се у протесту који је Министарство спољних послова у Анкари уручило израелском амбасадору, док је Влада Турске одлучила да из Тел Авива опозове свог амбасадора.У нападнутом конвоју три брода су пловила под турском заставом.
Министар одбране Турске Мухамед Гунал напустио је НАТО састанак који се одржава у Битољу и вратио се у земљу.
Све до прије годину и по дана Турска је била једна од ријетких исламских земаља која је имала веома развијене односе са Израелом, чак и војну сарадњу. Анкара је због тога често критикована у исламском свијету да помаже „ционистички режим” у Тел Авиву. Преокрет је услиједио крајем 2008. године када је израелска армија напала појас Газе како би се тамо обрачунала са припадницима екстремног Хамаса који ракетама гађају Израел. Страдало је 1.400 Палестинаца углавном цивила.
„Ви сте убице жена и дјеце”, изјавио је тада премијер Тајип Ердоган и оптужио Израел да је главна препрека миру на Блиском истоку.
Израел: Први су почели
Израелски представник у УН Данијел Кармон рекао је да су војници реаговали у самоодбрани када су их активисти напали, што активисти негирају.
Камерон је истакао да су активисти напали војнике, који се из хеликоптера спустили на палубу, ножевима, металним шипкама и другим оружјем.
Објашњавајући како је дошло до инцидента на бродовима који су носили помоћ, амбасадор Израела у Србији Артур Кол је рекао да је Израел у оружаном конфликту са Хамасом, који контролише Газу, јер су „Хамасови терористи бомбардовали ракетама израелске грађане, а оружје је кријумчарено у Газу различитим каналима по земљи и мору.
„Поморска блокада је, према међународном праву, признато и легитимно средство за вријеме оружаног сукоба, а Израел има обавезу да га примјени у циљу заштите својих грађана од терористичких напада. Нажалост, група прохамасовских активиста, чији је јасан циљ био провокација, покушао је да пробије блокаду употребом насиља. Израел је понудио организаторима флотиле да испоруче помоћ носећи је кроз Израел, али они су то одбили”, каже амбасадор Кол.
Он истиче да су израелске власти дјеловале уз пуно поштовање међународног права, али да су се сусреле са насилним отпором прохамасовских активиста, који су користили отворено ватру, као и друге врсте оружја. Према његовим ријечима, они (прохамасовски активисти) једини су одговорни за посљедице.
Абас: Масакр хуманитараца
Активисти тврде да су војници отворили ватру без икакве провокације.
Повријеђени активисти пребачени су у болнице у Израелу, док је више десетина других ухапшено и у току је процес за њихову депортацију.
Палестински предсједник Махмуд Абас назвао је масакром убиство најмање 19 пропалестинских активиста на конвоју бродова и прогласио тродневну жалост на палестинским територијама.
„Оно што је Израел починио на флотили слободе јесте масакр који осуђујемо”, изјавио је Абас званичној палестинској новинској агенцији Вафа, при чему је најавио да ће на састанку палестинског руководства бити донијете „тешке одлуке”.
Европска унија је затражила покретање истраге о погибији људи у конвоју бродова са хуманитарном помоћи који је заробила израелска морнарица и затражила од Израела да дозволи слободан пролаз хуманитарне помоћи у појас Газе.
Не играј се с' поморском блокадом
Област Газе, у којој живи око 1,5 милиона Палестинаца, већ дуже је под блокадом Израела, али и Египта. Kao разлог за блокаду служе ракетни напади припадника „Хамаса” на оближње израелске градове и насеља.
Израелске власти на копненим контролним пунктовима контролишу све што улази у подручје Газе. То је навело активисте разних хуманитарних организација да смисле начин да морским путем организују испоруку хуманитарне помоћи у Газу.
Шест бродова, са укупно 10.000 тона хуманитарне помоћи, са око 700 пропалестинских мировних активиста кренуло је ноћу да пробије израелску поморску блокаду. Израелске власти су упозоравале организаторе конвоја де неће дозволити улазак бродова у Газу без претходне контроле терета. Израел је предложио да сви бродови из „Флотиле слободе”, како су организатори назвали конвој, претходно уплове у израелску луку Ашдод, да се терет тамо прегледа и онда крене за Газу. Организатор је то одбио.
Организатор је турско хуманитарно удружење ''Insami Yardim Vakfi, IHH'', иначе регистровано у Истамбулу 1995. године. Главни штаб те организације је у Џеди, у Саудијској Арабији, један од регионалних штабова је у Њемачкој, а канцеларије постојеи у Загребу и Сарајеву.
Америчке обавјештајне службе тврде да та организација има добре контакте и са Ал Каидом.
Војни аналитичари кажу да је одбијање да се прво иде на преглед терета у израелску луку Ашдод срачуната провокација ради изазивања свјетске јавности.
По међународном поморском праву, кршење поморске блокаде, коју прогласи нека земља је ризик оног ко крши блокаду.