Svijet

Форбсова листa најбогатијих бјегунаца и затвореника

Престижни часопис „Форбс” објавио је листу најбогатијих људи који су одслужили затворску казну, тренутно су у затвору или су на потјерницама.


 

Вон Квон Ју је био један од најпознатијих и најбогатијих пословних људи у Кини, а 2006. године је и званично проглашен за најбогатијег у својој земљи.

Прије две недјеље он је осуђен на 14 година затвора због инсајдерске трговине и подмићивања, преноси Ројтерс.

Још један азијски милијардер, бивши премијер Тајланда Таксин Шинаватра, прошле недјеље је оптужен за тероризам (због чега му пријети смртна казна) јер га тајландске власти сматрају за одговорним за распиривање антивладиних демонстрација у којима је погинуло на десетине људи.

Ово, међутим, није први пут да Шинаватра има проблема са законом, подсјећају аналитичари „Форбса”.

Он је 2006. године смијењен са дужности премијера, а 2008. је у одсуству осуђен на двије године затвора због корупције. Највећи дио имовине свргнутог премијера је одузет од чланова његове породице.

Бивши власник руске нафтне компаније „Јукос” Михаил Ходорковски и некадашсњи челник компаније „Менатеп” Платон Лебедев такође су доспјели на „Форбсову” листу бивших и садашњих најбогатијих људи свијета, а у затвору су већ провели по седам година.

Они су 2005. осуђени на по осам година затвора због подмићивања и утаје пореза. Против њих се тренутно води нови судски процес по новим оптужницама за крађу 350 милиона тона нафте и 38 одсто акција „Источне нафтне компаније”.

Међу бившим магнатима нашао се и тексашки милијардер, директор компаније „Стенфорд фајненшел груп” Ален Стенфорд, као и бивши предсједник концерна „Пармалат” Калисто Танци.

Међу милијардерима-преступницима има и оних који нису доступни закону. Тако се наркобос Хоакин Гузман, познат по надимку „Кратки”, крије већ девет година, али и даље успјева да зарађује новац трговином наркотицима преко нарко-картела мексичке државе Синалоа.

Његово богатство је процијењено на милијарду долара, а за било какву информацију која ће помоћи у његовом хватању понуђена је награда од пет милиона долара.

Прије Гузмана, на Форбсовој листи милијардера био је и наркобос Пабло Ескобар, који је 1989. године доспио на седмо мјесто најбогатијих људи на свијету, са 25 милијарди долара.

Komentari
Twitter
Anketa

Koji vam je spomenik Tvrtku Prvom Kotromaniću ljepši, u Banjaluci ili u Sarajevu?

Rezultati ankete
Blog