Politika

Додик: Морамо се помирити, без обзира да ли је то могуће

Предсједник Владе Републике Српске Милорад Додик изјавио је, пред регионалну конференцију у Сарајеву под називом "ЕУ - западни Балкан", да народи на овим просторима морају да живе заједно, те да искључе било какву могућност новог насиља и сукоба, без обзира да ли је истинско помирење могуће.


"Историјско оптерећење је огромно, али морамо успоставити суживот уз све оно што представља насљеђе прошлости и `истине` које се разликују. Сваки народ овдје има страх који је базиран на негативном искуству из прошлости", рекао је Додик за београдске "Вечерње новости".

Он сматра и да је "Србија изрекла велика извињења", али да она "не доприносе много ако сви нису спремни да на исти начин, под истим околностима и у истим ситуацијама реагују".

"Апсолутно је логични и цивилизацијски чин осудити злочин. Али, осуде неће значајно промијенити историјско насљеђе, стереотипе и многа неријешена питања, али свакако доприносе релаксацији", поручио је Додик.

Амбасадор БиХ у Београду Бориша Арнаут подсјетио је да је са Хрватском започет процес помирења прије 10 година и практично завршен.

"Са Црном Гором смо дошли до стадијума гдје немамо отворених питања. Што се више будемо прибилижавали ЕУ и што границе буду мање важне, сарадња у региону биће још већа. Све нас на овим просторима много тога више спаја него што нас раздваја. Најбитније је да се сви сведемо на своју мјеру. Било какви покушаји наметања воље другом могу само продубљивати неповјерење и одуговлачити помирење", истакао је Арнаут.

Према његовим ријечима, препреке помирењу су недостатак повјерења и неприхватање историјских чињеница.

Шеф Одбора за иностране послове црногорског парламента Миодраг Вуковић не вјерује да ће у блиској будућности доћи до помирења народа на Балкану.

А коментаришући односе Подгорице и Београда, Вуковић је рекао да једни другима имају штошта да замјере, наводећи као примјер понашање Србије на посљедњим изборима у Црној Гори, док истовремено сматра да то што је Подгорица признала Косово не види као "забијање ножа у леђа" Србији.

Шеф дипломатије Словеније Самуел Жбогар рекао је да је главна сила помирења на западном Балкану "тежња народа у региону ка укључењу у европске интеграције", док је предсједник Македоније Ђорђе Иванов истакао да европско и свјетско искуство показује да је помирење могуће и остварљиво, али уз огромну посвећеност и труд.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog