Svijet
Излијевање нафте заустављено?
ВАШИНГТОН - Британска нафтна компанија "БП" наставила је данас са упумпавањем муља у извор из којег је истицала нафта у Мексички залив након кратког застоја у процедури званој "топ кил".
"БП" је на кратко обуставио процедуру "топ кил", која раније није испробана на тако великој морској дубини - да би били провјерени резултати.
Нафтна компанија је саопштила да је за сада још рано говорити да ли је посљедњи покушај заустављања истицања нафте у море био успјешан.
Компанија је сада наставила са упумпавањем муља у оштећени извор и изражено је увјерење да ће ова процедура уродити плодом мада стручњаци упозоравају да ће протећи од 24 до 48 часова прије него што инжињери "БП" могу да саопште да је "топ кил" дао неке резултате.
Уколико би процедура била успјешна, у извор ће бити убризган цемент - да би био у потуности био блокиран.
Према посљедњим подацима, у море је истекла много већа количина нафте него што се претпостављало. Ово је до сада највећа нафтна мрља која се појавила у историји САД.
Стручни тим саопштио је да у Мексички залив истиче најмање 12 000 барела, што је далеко више него што је то био случај 1989. године - када се код обала Аљаске насукао танкер "Ексон Валдез".
Амерички предсједник посјетиће данас област угрожену нафтном мрљом у држави Луизијани.
Обама је стао у одбрану начина на који је његова влада рјешавала проблем настао појавом нафтне мрље. Он је поручио да ће "БП" сносити одговарност за ову "ужасну катастрофу".
Он је најавио низ мјера, међу којима је и шестомјесечни мораторијум на право бушења у потрази за нафтом.
Нафтна мрља захватила је више од 110 километара обале Луизијане, чиме је угрожена мочвара и рибарска индустрија.
Средином априла нафтна платформа "Дип хорајзон" потонула је након експлозије у Мексичком заливу.
Од експлозије је погинуло 11 радника. Као узрок експлозије помиње се и налет метана из дубина унутар извора нафте.