Politika

Радојичић: Омаловажавање је једина Силајџићева намјера

БЕОГРАД - Једина намјера (предсједавајућег Предсједништва БиХ Хариса) Силајџића је омаловажавање Републике Српске и Србије у свакој прилици и сакупљање политичких поена у кампањи која је у току, оцијенио је предсједник Народне скупштине РС Игор Радојичић поводом одгађања Силајџићеве посјете Београду.


"Силајџића не интересује да иде у Београд да би се срео са Тадићем, него да у Србији отвара питања попут случаја `Јуришић`. Ако нема случаја `Јуришић` онда очигледно ни Силајџић није заинтересован за било какву врсту сусрета", рекао је Радојичић за београдске "Вечерње новости".

Истичући да не жели да спекулише о томе да ли ће Силајџић уопште отићи у Београд, Радојичић је навео да се изгледа у овом случају "није само покварио авион".

"Ми политичари из РС смо већ раније упозоравали да однос Сарајева према Београду није, нити ће у догледно време бити искрен. Силајџић то само потврђује својим гестовима", рекао је Радојичић.

Силајџић је требало у уторак да допутује у неслужбену радну посјету Београду, гдје је требало да разговара са предсједником Србије Борисом Тадићем и бошњачким министрима у Влади Србије - Сулејманом Угљанином и Расимом Љајићем, али је посјета отказана, како је образложено, због квара на авиону којим је Силајџић требало из Њујорка, преко Минхена, допутује у Београд.

Истог дана Министарство правде Србије ставило је забрану на посјете затвореницима у Окружном затвору у Београду и у Казнено-поправном заводу Забела у Пожаревцу из безбједносних разлога, а Амбасада БиХ у Београду је од српске стране затражила да се направи изузетак или нађе неки модус како би Силајџић посјетио Илију Јуришића осуђеног за ратне злочине над војницима ЈНА у "тузланској колони".

Прије одгађања посјете, која је била планирана за уторак, 25. мај, Силајџић је изјавио да иде у Београд првенствено да посјети Јуришића, а да ће се састати и са предсједником Србије Борисом Тадићем.

У Београду је за злочин 15. маја 1992. године у случају "тузланска колона", када су погинула најмање 92 војника и рањена најмање 33 припадника ЈНА, на 12 година првостепеном пресудом осуђен високи старјешина МУП-а БиХ и дежурни Оперативног штаба Јавне безбједности Тузла Илија Јуришић, који је пренио наредбу од свог претпостављеног наоружаним јединицама бошњачко-хрватске стране за напад на колону ЈНА која се мирно повлачила из тог града.

Komentari
Twitter
Anketa

Koji vam je spomenik Tvrtku Prvom Kotromaniću ljepši, u Banjaluci ili u Sarajevu?

Rezultati ankete
Blog