Svijet
Москва Ирану: Прекините са демагогијом
МОСКВА – Главни савjетник Кремља за спољуу политику Сергеј Приходко поручио је данас иранском предсједнику Махмуду Ахмадинеџаду, који је критиковао Русију због тога што подржава увођење нових санкција Ирану, да престане са "политичком демагогијом".
Ахмадинеџад је раније данас изјавио да је подршка Русије увођењу санкција Уједињених нација његовој земљи неприхватљива и апеловао на руског предсједника Дмитрија Медведева да преиспита свој став.
"Наш сусјед Русија не би требало да у овим осјетљивим временима подржава оне који су против нас и показују непријатељство према нама већ 30 година. То је за Иранце неприхватљиво и надам се да ће она то исправити", поручио је Ахмадинеџад у говору емитованом на иранској телевизији.
Приходко је казао да Русија није ни на страни САД, ни на страни Ирана и да је политика њене владе заснована искључиво на њеним националним интересима.
"Руска федерација се руководи искључиво својим сопственим дугорочним интересима. Наш став је проруски и одражава интересе свих народа велике Русије и зато не може бити ни проамерички, ни проирански", изјавио је он.
Приходко је објаснио да Русија не може прихватити недослиједност и нетранспарентност у рјешавању важних свјетских питања, пренеле су агенције.
"Било каква непредвидљивост, политички екстремизам, нетраспарентност или недослиједност у доношењу одлука које утичу на читав свијет за нас су неприхватљиви. Било би добро да се они који сада говоре у име мудрог иранског народа сјете тога", поручио је Приходко.
Ахмадинеџад је данас рекао и да договор, који је Иран постигао са Бразилом и Турском о слању својих залиха слабо обогаћеног уранијума у инострансво на даљу прераду и претварање у гориво за нуклеарни реактор у Техерану, представља "одличну прилику" коју би амерички предсједник Барак Обама требало да искористи.
Иран је са Бразилом и Турском прије 10 дана постигао договор о слању 1.200 килограма слабо обогаћеног уранијума у иностранство, у замјену за уранијумске шипке неопходне за рад техеранског реактора у коме се производе изотопи за лијечење рака.
Иран је прије неколико дана предао Међународној агенцији за атомску енергију (ИАЕА) писмо у коме су изнијети детаљи споразума који је та држава склопила са Бразилом и Турском.
Међутим, САД су прошле седмице Савјету безбједности УН предале нацрт резолуције којом се пооштравају санкције Ирану због одбијања те државе да обустави обогаћивање уранијума.
Турска, Бразил и Иран позвали су, у међувремену, на прекид разговора о пооштравању санкција Ирану због постигнутог договора, који су западни критичари одбацили као тактику којом иранске власти покушавају да избјегну или одложе увођење нових санкција.
Запад сматра да је циљ иранског нуклеарног програма производња атомског оружја, док Техеран тврди да је његова сврха искључиво производња електричне енергије.