Svijet

Коначно јењавају поплаве у Пољској

ВАРШАВА - Пољски министар унутрашњих послова Јежи Милер могао је данас први пут после девет дана да саопшти Пољацима добру вијест - поплаве јењавају, поплавни талас без већих даљих штета стиже на сјевер земље до Балтика, а током последња 24 часа вода нигде није пробила насипе.


„Као прво, на територији Пољске није било падавина. Као друго, нема ниједног дјелића тока ријека гдје би се водостај дигао другачије него природно. Нигдје нам не пријети да ће се Висла прелити преко насипа, нигде их није пробила нити икога поплавила”, казао је Милер на конференцији за новинаре у Варшави о стању у последња 24 часа.

Милер је такође рекао да је поплавни талас Вислом стигао до Балтика а у пријестоници Варшави вода у Висли опада и тренутно је свега нешто мало изнад водостаја на којем се проглашава узбуна због поплава.

Поплавни талас на Одри, другој великој пољској ријеци која је заједно са Вислом и притокама у последњих девет дана поплавила јужну и централну Пољску, приближава се већ граници са Њемачком.

Портпарол Ватрогасне страже Павел Фронтачк казао је данас телевизији ТВН24 да је тренутно најозбиљније стање на обали Балтичког мора у сјеверном, доњем току Висле, највише у мјесту Тчев гдје водостај достиже 10,25 метара, што је више него у „хиљадугодишњим” поплавама 1997. године.

Хидрометеоролози не очекују ипак веће проблеме, пошто вјетар не тјера воде Балтика у корита ријека на ушћима, па поплавни талас може слободно да се улива у море.

„Спасилачке акције настављају се у 14 војводстава. У неким се отклањају штете и санирају последице поплава, у другима спасиоци и даље учвршћују насипе”, казао је Фронтчак.

Ватрогасна стража послала је у борбу с воденом стихијом висе од 15.000 својих људи, армија око 5.000 војника с тешком техником, полиција 7.000 полицајаца а пољски затвори 6.000 осуђеника за лакша дјела.

У поплавама у Пољској страдало је до сада 16 људи, десетине хиљада су евакуисане, премда су многи евакуацији одбили и остали су на горњим спратовима и таванима поплављених кућа. Евакуисане су и хиљаде животиња а добровољци и спасиоци брину се у специјалним еко патролама и за дивљач коју је заробила вода.

Штете ће према процјенама власти сигурно бити веће од три милијарде евра. Многа предузећа, као пољска фабрика Фијата у мјесту Тихи и када нису била поплављена обуставила су производњу, јер су ријеке преплавиле кључне друмске и железничке саобраћајнице.

Komentari
Twitter
Anketa

Koji vam je spomenik Tvrtku Prvom Kotromaniću ljepši, u Banjaluci ili u Sarajevu?

Rezultati ankete
Blog