Svijet
Заоштрава се на Корејском полуострву
СЕУЛ/ПЈОНГЈАНГ - Сjеверна Кореја је данас запријетила да ће прекинути прекогранични промет и уништити јужнокорејске пропагандне пунктове уз границу, чиме су додатно појачане тензије на Корејском полуострву, после потапања ратног брода Јужне Кореје.
Драматично погоршање услиједило је послије јучерашњег доласка америчке државне секретарке Хилари Клинтон у Сеул на разговор са тамошњим званичницима о начину дјеловања према Пјонгјангу, преносе западне новинске агенције.
Сјеверна Кореја је саопштила да ће прекинути све везе са Сеулом који је оптужује да је 26. марта потопила јужнокорејски брод, на којем је живот изгубило 46 морнара.
Клинтонова је данас изјавила да је у интересу читаве међународне заједнице, укључујући и Кину, да убиједе Сјеверну Кореју да промијени своје понашање.
Истакавши да је садашња криза изазвана сјевернокорејским потапањем јужнокорејског брода, она је затражила оштар, али одмјерен одговор свијета и додала да Вашингтон разматра додатне опције према Пјонгјангу, због његовог понашања.
Прошле седмице, тим међународних истражитеља је закључио да је торпедо са сјевернокорејске подморнице погодио јужнокорејски брод, али Пјонгјанг и даље негира било какву одговорност.
После драматичног инцидента, једног од најозбиљнијих од завршетка Корејског рата (1950-53), Сеул је најавио низ контрамјера, почев од жалбе Савјету безбједности УН до смањивања трговине, контроле бродова из Сјеверне Кореја и јачања пропаганде према сјеверном сусједу.
Русија и Кина су реаговале позивом свим странама на уздржаност, како садашња криза на Корејском полуострву не би прерасла у отворени ратни сукоб.
Посматрачка агенција са сједиштем у Сеулу јуче је објавила да је сјевернокорејски лидер Ким Џонг Ил наредио да се армија његове земље, од 1,2 милиона припадника, стави у стање спремности за борбу, али званичници Јужне Кореје нису могли да потврде такве наводе.