Svijet
БП чисти океан детерџентом за суђе?!
ВАШИНГТОН - Мјесец дана послије изливања нафте са оштећене бушотине у Мексичком заливу загађење је стигло до америчке обале, а споре мјере које предузима одговорна компанија Бритиш петролеум обухватају испуштање неке врста прашка за веш у море, што причињава додатну штету, оцјењују стручњаци.
Да би до обале стигло што мање нафте, америчке власти су прво дозволиле концерну БП да исцурјелу нафту сузбија хемикалијама. Оне нафтну мрљу разлажу на ситне капљице које затим нестају са морске површине и настављају да плутају између површине и дна.
Боб Дадли, један од менаџера фирме, пун је хвале за корексит, средство које се користи за разградњу нафте, преноси „Дојче веле“.
"То је потпуно безопасно средство, нека врста прашка за судове, који није токсичан и биолошки се разграђује", каже Дадли.
Еколози попут Јерна Федерна, биллога и стручњака из Гринписа, то виде сасвим другачије.
"Прашак за судове није безопасан, јер знамо да су процеси његове разградње токсични, значи отровни; да се овако нешто десило у неком њемачком заливу, власти не би дозволиле употребу оваквих средстава, јер би штета била већа од користи", сматра Федерн.
Он упозорава да су "акутне посљедице по живи свијет тешке“, јер се на примјер, птице улијепе нафтом, па покушавају да очисте себи перје и тако се отрују.
„Приобална трава и дрвеће су такође угрожени, корење дрвећа је дијелом изнад воде и када се улијепи нафтом, нема више кисеоника па дрвеће пропада", наводи Федерн.
Он напомиње да је чишћење обале веома тежак посао и да је нафту немогуће одстранити из разгранатих ријечних ушћа, већ мора да се чека да се она разгради природним путем, што, према његовим ријечима, траје годинама или вијековима.
У међувремену је обустављена употреба корексита у Мексичком заливу, јер разграђена нафта испод морске површине такође убија живи свијет, рибе, планктон.