Svijet
Иран због санкција одустаје од договора
ТЕХЕРАН – Иран би могао да одустане од договора са Бразилом и Турском о пребацивању дијела свог обогаћеног уранијума у иностранство, уколико Савјет безбједности Уједињених нација одобри четврту рунду санкција Исламској Републици, изјавио је данас посланик у иранском парламенту Мохамад Реза Бахонар.
"Уколико (Запад) донесе нову резолуцију против Ирана ми нећемо бити у обавези (да поштујемо) саопштење Техерана и слање горива из Ирана ће бити отказано", рекао је Бахонар, а пренела иранска новинска агенција Мер.
Иран је у недељу постигао договор са Бразилом и Турском о слању 1.200 килограма ниско обогаћеног уранијума у иностранство у замјену за уранијумске шипке неопходне за рад реактора у Техерану у коме се производе изотопи који се користе у терапији рака.
Турска, Бразил и Иран су позвали на прекид разговора о пооштравању санкција Ирану због постигнутог договора, који су западни критичари одбацили као тактику како би власти Исламске републике избјегле или одложиле санкције.
Разлог томе је што би количина ниско обогаћеног уранијума кога би се Иран одрекао, иста она коју је Међународна агенција за атомску енергију предлагала у октобру, оставила Иран са довољном количином уранијума за производњу једне атомске бомбе.
Запад сматра да је циљ иранског нуклеарног програма производња атомског оружја, док Техеран тврди да је његова сврха искључиво производња електричне енергије и одбија да обустави обогаћивање уранијума.
Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров позвао је данас Иран да што пре пошаље свој приједлог о размјени нуклеарног горива ИАЕА.
Предсједник руске државне компаније за атомску енергију "Росатом" Сергеј Киријенко је, са друге стране, данас потврдио да ће нуклеарни реактор који Русија гради у Бушеру почети да ради у августу.
Сједињене Америчке Државе предале су у уторак Савјету безбједности УН нацрт резолуције којом се пооштравају санкције Ирану због одбијања те државе да обустави обогаћивање уранијума.
Нацрт резолуције је ублажен пошто су Русија и Народна република Кина имале примједбе на ригорозније америчке и европске приједлоге.