Svijet
Американци поднијели нацрт за санкције Ирану
ЊУЈОРК - САД су поднијеле нацрт резолуције којом се тражи проширење санкција УН против Ирана због нуклеарног програма те земље, саопштено је у сједишту свјетске организације.
Ово, четврто по реду, проширење санкција односи се на банкарски и друге секторе и између осталог тражи међународну инспекцију бродова за које се посумња да носе терет који би могао бити у вези са иранским нуклеарним програмом.
Нацрт резолуције коју су поднијеле САД има подршку свих пет сталних чланица Савјета безбједности, САД, Велике Британије, Француске, Кине и Русије и плод је вишемесјечних преговора. Западне дипломате кажу да је ријеч о компромисном тексту, који не доноси много новина, будући да су САД тражиле много оштрије санкције док су Русија и Кина покушавале да ублаже мјере.
Одлука да се резолуција подијели чланицама 15-чланог Савјета безбједности, била је прећутни одговор на договор који су у понедељак постигли Бразил и Туска са Ираном. Те земље су саопштиле да је Иран пристао да пошаље одређену количину обогаћеног уранијума у иностранство у замјену за уранијумске штапове-гориво за реактор намијењен медицинским истраживањима.
САД сматрају да је то само маневар Ирана да избјегне додатне санкције, а бразилска амбасадорка при УН је јасно ставила до знања да није задовољна што САД и њихови савезници по свему судећи игноришу договор који је постигла њена земља.
„Бразил у овом тренутку неће учествовати у дискусији о нацрту резолуције, јер сматрамо да је ситуација сада другачија,„ рекла је амбасадорка Мариа Луиза Рибиеро Виоти новинарима испред Савјета безбједности УН, напомињући да је у понедељак постигнут „веома важан договор.
„ Техеран одбацује тврдње западних земаља да је ирански нуклеарни програм намијењен развоју оружја, и тврди да он има само мирнодопску намјену попут производње струје.
Нацрт резолуције позива чланице УН да предузму одговарајуће мјере како би се забранило отварање нових филијала иранских банака или канцеларија у иностранству уколико постоји разлог за сумњу да би оне могле помагати иранском нуклеарном или ракетном програму, као и да будно прате трансакције иранских банака.
Резолуција позива на проширење постојећег ембарга на продају оружја Ирану. САД и западноевропске земље су се надале да ће успети да уведу тотални ембарго на оружје Техерана и да ставе иранску централну банку на црну листу, али Русија и Кина су се томе успротивиле.
Многе од ових мјера нису обавезујуће, али дипломате кажу да ће земље ЕУ и САД третирати позив на „будност” против иранских компанија као забрану и донијети прописе строже од нових мјера УН.