Svijet

Ахмединеџад, Ердоган и Лула да Силва збунили Запад

ВАШИНГТОН - Вашингтон није одмах реаговао на јучерашње објелодањивање споразума о размјени високообогаћеног иранског уранијума за нискообогаћени постигнутог са Бразилом и Турском.


Прве реакције његових атлантских партнера, Британије и Француске, говоре о сумњама да Техеран одустаје од ''свог главног циља'' по њиховом мишљењу, а то је да постане нуклеарна сила.

Оно што су са Ахмадинеџадом послије 18-сатних разговора испословали бразилски предсједник Лула да Силва и турски премијер Ердоган закомликовало је позицију Америке и западних сила, јер је ослабило фронт у Савјету безбједности за увођење санкција.

Опште мишљење је да је Техеран извео још један успјешан маневар којим је купио вријеме и подијелио садашњи састав Савјета безбједности у коме су и Бразил и Турска тренутно нестални чланови.

Техеран се вратио на позицију коју је имао прошлог октобра у преговорима са пет нуклеарних сила – САД, Британијом, Француском, Кином и Русијом, које су за ову прилику биле појачане и ненуклеарном Њемачком – да 1,2 тоне свог нискообогаћеног уранијума замјени за 120 килограма високообогаћеног, у форми горивних шипки за свој медицински реактор, старо постројење које су му направили Американци прије исламске револуције 1979.

Тај договор није реализован због накнадних иранских услова: да се та трампа обави симултано и на његовој територији, што није било прихватљиво нуклеарним силама.

Иран је у међувремену почео производњу и сопственог високообогаћеног уранијума – оног који је и материјал за атомску бомбу – што је довело до акције коју су предводиле САД да му се у Савјету безбједности због тога изгласа оштар режим економских и политичких санкција.

Према новој формули, уранијумска трампа би се обавила у Турској – тамо би Иран извезао свој уранијум, а оданде увезао онај други – мада није јасно како би се то технички извело, пошто Турска нема ни услова за складиштење, нити технологију обогаћивања.

Техерански договор као партнера и надгледника цијеле операције замјене једног уранијума другим има Међународно агенцију за атомску енергију, званично тијело које врши глобални нуклеарни надзор.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog