6tJMqF8Hf84

Svijet

Почела војна парада у Москви

МОСКВА - На Црвеном тргу у Москви јутрос је, уз присуство руског државног врха и око 30 шефова држава и међународних организација, почела војна парада - централни догађај прославе 65 година од побједе над фашизмом.


 

Парада је почела изношењем заставе Руске Федерације и знамењем побједе у Другом свјетском рату.

Потом се учесницима параде и присутним гостима и ветеранима Другог свјетског рата, којих има око 3.000, обратио се затим и предсједник Русије и врховни командант Дмитриј Медведев.

Медведев је позвао на уједињење напора у супротстављању новим изазовима и пријетњама и изразио увјерење да појављивање руских и савезничких војника у истом строју на Паради побједе у Москви показује заједничку одлучност да се заштити мир и не допусти ревизија резултата Другог свјетског рата.

„Лекције Другог свјетског рата позивају нас на солидарност. Свијет је и даље крхак. Ми смо обавезни да памтимо: ратови не почињу одједном, зло се појачава ако се пред њиме повлачи и ако се трудимо да га не примјећујемо”, поручио је он.

Само заједно можемо да се супротставимо савременим пријетњама, само на основу добросусједства ријешавамо проблеме глобалне безбједности, како би идеали правде и добра превладали у цијелом свијету, а живот будућих покољења био слободан и срећан”, рекао је руски предсједник, честитајући празник ратним ветеранима, грађанима Русије, гостима из иностранства и учесницима параде.

Према писању руских медија, у паради учестовује 10.500 руских војника из свих родова војске, као и око 1.000 припадника оружаних снага земаља чланица антифашитичке коалиције - Заједнице независних држава, Велике Британије, Француске, САД и Пољске.

Уз најновије наоружање руске војске, на Црвеном тргу ће бити приказано и оружје из Другог свјетског рата.

Изнад града ће пролетјети 127 авиона и хеликоптера, а тргом ће проћи и механизована колона у којој ће бити 16 јединица из Другог свјетског рата, укључујући и теннкове Т-34 и самоходне противтенковске топове, али и савремена оклопна возила, минобацачи и друге врсте наоружања.

На паради ће бити приказан и савремени антиракетни систем „панцир”, а први пут у историји одржавања парада биће приказане три противавионске инсталације преносног ракетног сисетма „топољ-м “.

Због данашње прославе, у оквиру које ће бити одржан и низ других манифестација, биће ограничен ваздушни простор изнад Москве, а центар града претворен је у пјешачку зону.

У граду су на снази јаке мјере безбједности. Како преносе руски медији, о безбједности ће се бринути 20.000 полицајаца и припадника других безбједносних структура.

Од страних државника на прослави су присутни кинески предсједник Ху Ђинтао, њамачка канцеларка Ангела Меркел, предсједник Србије Борис Тадић, као високи представници и Бугарске, Израела, Кине, Летоније, Монголије, Хрватске, Естоније...

Тадић је први предсједник Србије који је позван у Москву на прославу Дана победе, међутим позив није упућен и представницима Војске Србије.

Амерички предсједник Барак Обама и британски премијер Гордон Браун нису дошли у Москву, као ни лидери Бјелорусије и Украјине, због прослава које ће бити одржане у Минску и Кијеву.

Због ситуације у евро-зони, учешће су отказали и француски предсједник Никола Саркози и италијански премијер Силвио Берлускони.

Параду на Црвеном тргу у Москви директно преносе руске тв станице, а о свему што се данас буде догађало у главном граду Русије извјештаваће више од двије хиљаде акредитованих страних новинара, сниматеља и фотографа из цијелог свијета. Иако је 9. мај међународни дан побједе над фашизмом, у Русији, због несумњиво најважније улоге Совјетског Савеза у антихитлеровској коалицији, обиљежава као Дан побједе у Великом патриотском рату између 1941. и 1945.

Грађани Москве 65. годишњицу побједе над фашизмом прослављају као јубилеј од прворазредног националног значаја.

Сваки излог у ширем центру Москве окићен је постерима којима се велича побједа над нацистичком Њемачком и њеним савезницама, широм вишемилионског града постављени су билборди са фотографијама из Другом свјетског рата, на видеобимовима се емитују ратни филмови, а са звучника одјекују пјесме уз које су се црвеноармејци четири године борили.

О кључној улози Совјетског Савеза у Другом свјетском рату свједочи чињеница да је 75 одсто нацистичких дивизија уништено на тзв. Источном фронту и да су више од трећине жртава у Другом свјетском рату били совјетски грађани.

Совјетски Савез је, наиме, у Другом свјетском рату изгубио 26.225.000 људи, од чега су више од двије трећине били цивили.

Дан побједе прославља се и у Украјини, Бјелорусији, државама ЗНД, балтичким државама , без обзира на њихов актуелни спољнополитички курс.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog