Svijet

Tурски парламент усвојио спорне измјене Устава

Турски парламент усвојио је данас спорне измјене Устава, чиме је отворен пут референдуму о реформама за које критичари тврде да ће учврстити власт странке која има исламистичке коријене.


Владин приједлог добио је подршку 336 посланика у парламенту који има 550 мјеста. За аутоматско усвајање реформе било је неопходно 367 гласова „за“, али је ипак премашена граница од 330 гласова за раписивање референдума.

Амандмани, чији је циљ смањење утицаја судства и војске, који се често супротстављају Влади, сада ће ићи пред предсједника Абдулаха Гула. Очекује се да ће он расписати референдум за јул.

Владајућа Странка правде и развоја (АК) тврди да ће измјене Устава, који је написан под војном владавином 1982. године, унаприједити демократске стандарде и приближити Анкару чланству у ЕУ.

Опозиција сматра да је циљ амандмана довођење судства под контролу владајуће партије, што би олакшало реализацију наводног плана о увођењу вјерске владавине у Турској.

Главна опозициона Републиканска народна странка запријетила је да ће се оспорити амандмане пред Уставним судом. То је потез који би могао да повећа ризик од политичке кризе и пријевремених избора.

Националистичка странка акције, друга највећа опозициона партија, најавила је покретање кампање против одржавања било каквог референдума.

Једна од кључних измјена у оквиру реформског пакета јесте повећање броја судија у Уставном суду и давање овлаштења парламенту да бира неке његове чланове.

Друга измјена је бирање састава кључног судског тијела које именује судије и тужиоце, а које се често сукобљавало са странком АК, умјереним огранком једног забрањеног исламистичког покрета.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog