Svijet
Бајден: Не одустајемо од ракетног штита
БРИСЕЛ - Потпредсједник САД Џозеф Бајден изјавио је данас у Бриселу да је његова земља одлучна у намјери да постави свој антиракетни систем у Европи како би одговорила на опасност од иранског нуклеарног програма и ракета дугог домета.
„САД и Европска унија биле су раме уз раме како би се спријечило да Иран произведе нуклеарно оружје. Ирански нуклеарни програм крши обавезе преузете Споразумом о неширењу нуклеарног оружја и носи ризик да покрене нуклеарну трку на Блиском истоку”, рекао је Бајден у Европском парламенту.
Администрација америчког предсједника Барака Обаме прошле је године одустала од ранијих планова да се у Пољској и Чешкој постави скуп антиракетни систем и замијенила их флексибилнијим планом да у неколико источноевропских земаља и на бродовима у Црном мору и Медитерану буду размјештене одбрамбене ракете „патриот”.
Оригинални план антиракетног штита довео је до тензија у односима са Русијом која је тврдила да је он директна пријетња њеној безбједности.
Москва је на нови план реаговала умјереније, иако и даље тврди да у овом тренутку за њим нема потребе.
Пред европосланицима, Бајден је данас рекао да би било „иронично да, после пада Гвоздене завјесе и нестанка пријетњи за међусобно уништавање између двије суперсиле, у неким од најнестабилнијих јдиелова света почне нова трка у наоружању”.
„Суочени с пријетњом коју представља Иран, ми смо посвећени безбједности наших савезника”, рекао је Бајден.
Он је позвао европосланике да подрже борбену мисију НАТО-а у Авганистану која се суочава са све већим отпорима у Европи гдје многи сматрају да је рат непотребан и да га је немогуће добити.
Бајден, који је посјетом Белгији почео европску турнеју током које ће посјетити и Шпанију, састао се и с генералним секретаром НАТО-а Андерсом Фогом Расмусеном с којим је разговарао о авганистанском рату и односима са Русијом.
Како је након тог сусрета изјавио портпарол НАТО Џејмс Апатурај, два званичника имају исти став и истакли су да је неопходно да се авганистанска војска и полиција припреме да преузму одговорност за безбједност у неким дијеовима земље.
Раније је најављено да ће Бајден у Европи разговарати о сарадњи у борби против тероризма, односно контроверзном програму Свифт који САД желе да се примјењује у тој борби, а који се односи на детаљне податке, укључив и банкарске, о грађанима ЕУ.
Према приједлогу споразума, америчком Министарству финансија био би омогућен приступ банкарским подацима удружења Свифт, чије је сједиште у Белгији а које има информације (носиоце и бројеве рачуна, порекло и дестинацију трансакција) о 8.000 институција и банака у више од 200 земаља.
Споразум, на коме су радили надлежни из америчке администрације и Европске комисије, мора да буде одобрен у Европском парламенту, који је у фебруару одбацио први приједлог споразума, оцјењујући да лични подаци грађана ЕУ нису довољно заштићени.