Svijet

Бајден: И ми би да се питамо о европској безбједности

ВАШИНГТОН – Сједињене Америчке Државе чврсто су привржене ставу да било каква одлука о безбједности Европе мора бити донијета у блиској сарадњи са европским савезницима и партнерима, изнио је потпредсједник САД Џозеф Бајден.


“Никакву одлуку о нашим европским савезницима и партнерима нећемо донијети без њих”, написао је потпредсједник Бајден у ауторском тексту за сутрашње издање париског “Интернешенел хералд трибјуна”, поводом предстојећег пута у Брисел и Мадрид.

Бајден је оцијенио да САД и Европа могу бити поносни на заједнничка достигнућа – изградњу најуспјешнијег савеза у историји, која је одржавао мир у евроатлантском преостору више од 60 година, и помогао да се Европа трансформише у свјетионик демократије И просперитета.

“Та достигнућа подржана су безбједносним институцијама, прије свега са НАТО и ОЕБС (организација за европску бездјеност и сарадњу)... Али сада је од виталног значаја да се питамо како те институције, које су нас тако добро служиле, треба прилагодити изазовима – и могућностима – нове ере, додао је Бајден.

Подсјећајући да НАТО ревидира свој “стратешки концепт” да би се припремио за изазове 21. века, као и да је Русија изнијела нове идеје о европској безбједности, Бајден је рекао да сва та питања заслужују да буду пажљиво размотрена и продискутована.

Бајден је навео да, као прво, треба да се прошири реципрочна транспарентност у вези са војним снагама, укључујући конвенционалне и нуклеарне снаге, и друге дефанзивне снаге у Европи, укључујући ракетну одбрану.

“Надамо се да ћемо то да радимо са Русијом”, истакао је потпредсједник САД. “Изаћи ћемо са приједлозима за побољшање војне транспарентности кроз разне кораке, укључујући појачану размјену војних података и посјета", додао је он.

“Друго, испитаћемо реципрочна ограничења која се односе на величину и размјештај конвенционалних снага... Треба, такође, да наше војске удаљимо од заснивања обуке на сценаријима који мало подсјећају на стварност, и да заједно радимо на плану за реалне пријетње, посебно оне које долазе ван Европе, напоменуо је Бајден.

Као треће, потпредсједник САД се заложио да више пажње и средстава посвети “одвраћању и борби против безбједносних пријетњи које долазе ван Европе.

“Континент се суочава са новим и погубним пријетњама: ширење оружја за масовно уништење међу одметничким режимима, уз приступ технологији балистичких ракета, пријетња терористичким нападима из пограничних региона Авганистана и Пакистана, могућност да организовани криминал и други актери покрену сајбер-напад, као и значајни изазови енергетске безбједности.

Бајден се, даље заложио за ефикаснији механизам спријечавања сукоба, да би кризе биле ријешене прије него што избију.

“На крају, морамо потврдити да је безбједност Европе недјељива, потврдити значај територијалног интегритета за све државе у Европи и право држава да изаберу своју безбједносну алијансу. Одржива безбједност у Европи захтјева мир и стабилност за све у Европи, навео је потпредсједник САД.

Бајден је додао да се САД залажу за отворену и све више уједињену Европу, у којој би све земље, укључујући Русију, играле своју пуну улогу.

“Пријетње силом и употреба силе немају мјеста у односима међу европским силама. Нити могу велике државе да ставе вето на одлуке малих, каже Бајден.

“И што је најважније, не можемо дозволити поновно стварање сфера утицаја у Европи, поручио је потпредсједник САД.

Бајден је оцијенио да има још пуно да се уради на путу до истински демократске, безбједне, мирне и просперитетне Европе, али да са наведеним принципима, "можемо оживјети и гарантовати европску безбједност у новој ери.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog