Svijet
Нафта угрожава 600 врста у Мексичком заливу
Бритиш петролеум затворио је један од три отвора бушотине на дубини од 1.500 метара из којих цури нафта у Мексички залив. Како се наводи, затварање једног, најмањег отвора ипак неће смањити укупну количину нафте која истиче у залив.
Ипак, ово ће омогућити да се на морско дно спусти велики контејнер који би, како се очекује, требало да прекине даље истицање нафте.
Специјални контејнер направљен од бетона и челика, тежак 100 тона, данас по подне креће на пут 50 миља од обала Луизијане, гдје треба да буде спуштен на морско дно у четврртак.
То је последња од идеја БП-ових инжењера. Такав начин запушавања цурења нафте из подморске бушотине досад није покушан на дубини од око 1,5 километара, због великог притиска воде.
"Не знамо сигурно. Оно што знамо је да смо направили велики инжењеријски посао и вјерујемо да нам ово даје најбоље шансе да зауставимо нафту", рекао је портпарол БП-а Бил Стивен.
БП је власник нафтне платформе која је, усљед експлозије 20. априла, потонула у Мексички залив.
Узрок несреће у којој је погинуло 11 радника, још није познат. Досадашњи покушаји да се запуши мјесто цурења, показали су се неуспјешним.
Нафта куља из бушотине, на око 80 километара од обала Луизијане, а процјењује се да сваког дана истекне око 795.000 литара нафте.
Приобалне државе Луизијана, Мисисипи, Алабама и Флорида прогласиле су ванредно стање.
Неки пореде овај инцидент са досад највећом америчком еколошком катастрофом - изливањем девет милиона барела нафте из танкера "Ексон Валдес" 1989. године, испред обала Аљаске.
Амерички предсједник Барак Обама изјавио је да његова администација неће штедити средства да би спријечила катастрофу, али је рекао да је БП одговоран и да ће та компанија платити рачун.
"Влада ће учинити све што је потребно да спријечи ову кризу. Учинићемо све да заштитимо наша природна богатства, да се обештете они којима је начињена штета, да се поново изгради оштећено, и помоћи овом региону да истраје, као и више пута раније. То је моја обавеза као предсједника САД", рекао је Обама у недељу, приликом посјете Луизијани.
Биолози су данас саопштили да се више од 600 врста животиња се налази у опасности због нафтне мрље.
Стручњаци наводе да су посебно угрожене морске корњаче, смеђи пеликани и друге птице, којима пријети да поједу рибу затровану нафтом.
Биолози су додали да је угрожено 134 врста птица, 445 врста риба, 45 врста сисара и 32 врсте рептила.