Svijet

Протјеривање Јужнокорејанаца из Сјеверне Кореје

СЕУЛ - Сјеверна Кореја данас је наредила да већина јужнокорејских радника, који су преостали у заједничком туристичком пројекту између двије земље, напусте планинско одмаралиште Кумганг.



Пјонгјанг ће до 3. маја протјерати све, сем 16 од скоро стотину јужнокорејских радника из планинског одмаралишта Кумганг у Сјеверној Кореји.

Ово одмаралиште је сматрано симболом сарадње, али је затворено прије двије године након што је сјевернокорејски војник убио јужнокорејског туристу.

"Само 16 радника остаће за комуникације и њихова национална припадност није битна", изјавио је данас неименовани званичник јужнокорејског Министарства за уједињење.

Јужна Кореја све више сумња да је Сјеверна Кореја одговорна за потонуће војног брода "Чеонганг" на којем је током протекле седмице послије мистериозне експлозије погинуло 46 морнара.

У поморској бази јужнокорејске војске Пјеонгтаек, јужно од пријестонице Сеула, јуче су сахрањени морнари који су погинули када је током протеклог мјесеца потонуо војни брод "Чеонан".

Истражиоци наводе да је корвета "Чеонан" потонула након експлозије због које се брод располовио.

Многи у Јужној Кореји вјерују да је за потонуће одговорна Сјеверна Кореја, али Пјонгјанг негира одговорност.

Сахрана је обављена за свих 46 морнара, укључујући и шесторицу чија тијела нису пронађена и чије су породице затражиле да им буде додијељен статус "несталих у акцији".

Након експлозије, која се догодила 26. марта, 58 морнара је спашено из мора. Крма брода извучена је крајем протекле седмице са дна мора. Брод се налазио на дубини од 45 метара, недалеко од спорне поморске границе између Јужне и Сјеверне Кореје.

Према резултатима прелиминарне истраге, експлозија која је узроковала потонуће брода десила се споља, због чега су додатно појачане шпекулације у умијешаност Сјеверне Кореје.

До сада је истражни тим открио само доказе о подводној експлозији и није познато да ли су пронађени и остаци неког оружја.

Двије Кореје технички су још у рату, јер је Корејски рат (1950-53) окончан без мировног споразума.

У области у којој је брод потонуо било је неколико поморских сукоба између ове двије земље 1999, 2002. и 2009. године.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog