Svijet

Ки Мун: Свијет је превише наоружан

ВАШИНГТОН – Генерални секретар Уједињених нација Бан Ки Мун је у Њујорку пред Генералном скупштином Уједињених нација позвао свијет да трошкове на наоружање преусмјери у развој.


„Свијет је превише наоружан, а за развој нема довољно средстава”, рекао је Бан синоћ пред 192 делегације држава чланица УН, на дебати посвећеној разоружању и глобалној безбједности, као и улози УН и изазовима са којима се суочава међународна заједница.

„На оружје широм свијета сада се троши више од 1.000 милијарди долара годишње и та сума расте”, рекао је Бан.

Он је истакао да се ти приоритети морају измјенити, односно убрзањем разоружања ослободити ресурсе неопходне за борбу против климатских промјена, позабавити се неизвјесностима производње хране и постићи миленијумске циљеве развоја, усвојене на самиту 2000. године, међу којима су и смањење екстремне глади и сиромаштва, смртности мајки и новорођенчади и недостатак или неприступачност образовању и здравственој заштити.

Бан је, такође, навео охрабрујуће трендове, као што су прошлонедељни самит о нуклеарној безбједности одржан у Вашингтону, и нешто раније потписивање у Прагу споразума о смањењу офанзивног стратешког наоружања између САД и Русије, оценивши да је сада моменат да се настави са тим замахом.

Он је, ипак, подвукао и потребу регулисања конвенционалног наоружања јер, како је рекао, „мало оружје у погрешним рукама може да уништи животе и средстава за живот, омете мировне напоре, блокира хуманитарну помоћ, олакша трговину наркотицима и спријечи инвестиције и развој.

На сједници су говорили руски и амерички амбасадори при УН Виталиј Чуркин и Сузан Рајс, који су се сагласили да је потписивање споразума у Прагу један од кључних догађаја у историји разоружања.

Чуркин је рекао да је то уравнотежени документ који уважава интересе Русије и САД и позвао све земље да се придруже и активно допринесу процесу разоружања.

Рајсова је рекла да ће САД бити конструктивне и флексибилне у будућим напорима за даље смањење нуклеарне пријетње и позвала све земље да по страни оставе старе расправе и окрену се новој ери партнерства и напретка.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog