-4K_3YsMUXs

Nauka

Отапање леда и вулканске ерупције

Отапање ледених капа на Исланду, због климатских промjена у сљедећим деценијама, могло би да изазове нове вулканске ерупције, упозорили су поједини научници.


 

Научници су навели да, ипак, нема знакова да је садашња ерупција испод глечера Ејафјалајокул на Исланду, која је паралисала ваздушни саобраћај над сјеверном Европом, повезана са глобалним отопљавањем, пренијела је агенција Ројтерс.

Вулканолог Фрејстејн Сигмундсон са Универзитета на Исланду рекао је да се у тој земљи у сљедећим деценијама могу очекивати веће или чешће ерупције.

„Глобално отопљавање топи лед, што може да утиче на магматски систем у земљиној кори”, рекао је Сигмундсон британској агенцији.

Он наводи да се завршетак леденог доба прије 10.000 година подудара са вулканском активношћу на Исланду, очигледно због тога што су се стањиле ледене капе и површински слој земљине коре се уздигао.

„Ми вјерујемо да смањење леда до сада није било значајно да би могло да покрене посљедњу ерупцију” испод Ејафјалајокула, потврдио је Сигмундсон.

И геофизичарка са Универзитета у Лидсу у Енглеској Каролина Паљи рекла је постоји ризик да би климатске промјене могле да изазову вулканске ерупције или земљотресе на мјестима попут Маунт Еребус на Антарктику, Алеутска острва на Аљасци или у Патагонији у Јужној Америци.

„Ефекти би могли да буду већи са вулканима којо имају ледене капе на врху”, објаснила је Паљи.

Повезано: Сателитски снимак Европе и региона

 

 

Повезано:

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog