Svijet

Москва не зна за одлагања пресуде о Космету

МОСКВА – Представник руског Министарства иностраних послова Андреј Нестеренко изјавио је данас да до сада није било званичне информације о заказивању и, тим прије, о одлагању датума за саопштавање консултативног мишљења Међународног суда у Хагу о легалности једнострано проглашене независности Косова и Метохије.


Према његовим ријечима, по судском правилнику Суд самостално одређује датум саопштавања консултативног закључка и информише о томе генералног секретара УН, као и државе.

Нестеренко је на молбу агенције РИА Новости да коментарише вијести да Суд може да објави закључак до новембра ове године, не у априлу-мају како је најављивано, рекао да прецизан рок за доношење закључка не постоји, али да „пракса показује да Суду треба око пола године за одржавање расправе на јавној сједници и доношење закључка.

Портпарол руског МИП-а је на брифингу у Москви рекао да су постојали случајеви када је Суд доносио закључак прилично брзо, као што је случај са консултативним мишљењем у вези са правним последицама подизања зида на окупираним палестинским територијама (четири мјесеца), док је за питање легалности пријетње нуклеарним оружјем или његовом применом Суду требало око осам мјесеци за припрему закључка.

Нестеренко је, према стенограму који је објавило Министарство, рекао да треба узети у обзир и да се на разматрању у Суду налази 15 предмета, укључујући предмет о Космету, и да ће, у складу с тим, рок припреме зависити и од оптерећености Суда и другим предметима које разматра.

Руски дипломата је подсјетио да је захтјев Генералне скупштине УН у Суд стигао 10. октобра 2008. године, да су до 17. априла 2009. године све заинтересоване земље упућивале своје писмене поднеске, а да су од 1. до 11. децембра прошле године одржане усмене расправе на јавној седници.

„Руска Федерација је активно учествовала у том предмету, и у писаном и у усменом дијелу. Као што је познато, Русија сматра да једнострано проглашење независности Косоваи Метохије од Србије не одговара међународном праву и, такође, грубо крши Резолуцију 1.244 СБ УН од 10. јуна 1999. године о успостављању међународног присуства на Косову”, нагласио је Нестеренко.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog