Svijet

Вашигтон: Почео самит, највећи још од 1945. године

ВАШИНГТОН - У Вашингтону је почео дводневни самит о нуклеарној безбједности којем присуствују лидери 47 земаља.


Амерички предсједник Барак Обама, који је домаћин највећег скупа те врсте у САД од 1945. године када је постигнут договор о формирању УН, рекао је да је могућност да нуклеарни материјал доспије у руке терористичких организација највећа опасност са којом је свијет данас суочен.

"Проблем је у томе што нуклеарни и радиоактивни материјали нису довољно добро обезбијеђени. Земље чланице УН морају да учине више да заштите те материјале од крађе и кријумчарења. Ми, у просјеку, сваки други дан примимо по један извјештај о крађи или шверцу нуклеарног материјала", истакао је директор Међународне агенције за атомску енергију Јукија Амано, преноси Би-Би-Си.

Процијењује се да у свијету постоји око 1 600 тона високо обогаћеног уранијума и око 500 тона плутонијума, што је довољно за производњу 120 хиљада атомских бомби.

Далеко највећи дио тог материјала у посједу Америке и Русије које ће касније током дана потписати споразум о смањивању својих залиха плутонијума.

Скуп је добио на снази на самом почетку када је Украјина, гдје се 1986. године догодила несрећа у нуклеарном реактору у Чернобиљу, обећала да ће се отарасити својих залиха од 90 килограма високо обогаћеног уранијума до 2012. године.

Према ријечима портпарола Бијеле куће Роберта Гибса, идеја самита јесте да се та врста нуклеарног материјала попише, након чега би требало или да буде уништен или ускладиштен на што мањи број добро обезбијђених локација.

Слична обећања о смањивању својих залиха изнијели су још Канада и Чиле.

Осим Ал каиде, за коју Американци тврде да већ 15 година покушава да се домогне атомске бомбе, посебну забринутост изазива Пакистан, који, иако је нуклеарна сила уз Индију и Израел није потписник Међународног уговора о неширењу нуклеарног наоружања. Пакистан има и озбиљних унутрашњих проблема са исламским екстремизмом.

Британски министар иностраних послова Дејвид Милибанд напоменуо је да је важно да се Исламабад укључи у режим међународне контроле.

На самит нису позвани Иран и Сјеверна Кореја, зато што, по мишљењу Вашингтона, крше Уговор о неширењу нуклеарног оружја.

Позив за учешће на самиту није добила ни Сирија, којој Америка такође приписује нуклеарне амбиције.

Израел ће на самиту представљати потпредсједник владе Дан Меридор јер је премијер Бенјамин Нетанјаху одустао од путовања у Вашингтон, пошто наводно страхује да би Турска и Египат могли да покрену питање израелског нуклеарног арсенала.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog