Svijet
Санкције Ирану: Кина пристала да сарађује
ВАШИНГТОН – Кина је пристала да сарађује са САД о могућем увођењу санкција против Ирана, саопштено је из Бијеле куће.
Предсједници Кине и САД, Ху Ђинтао и Барак Обама састали су се јуче у Вашингтону, на маргинама међународне конференције о нуклеарном наоружању.
Савјетник Бијеле куће за националну безбиједност Џеф Бејдер је послије састанка двојице предсједника изјавио да је Иран био главна тема разговора који је трајао 90 минута.
„Спремни су да раде с нама”, рекао је Бејдер, оцјењујући ту спремност као „још један знак међународног јединства о том проблему”.
На инсистирање да каже да ли се Кина обавезала на нешто конкретно у погледу увођења санкција Ирану, Бејдер није одговорио директно.
„Биће, почели смо да радимо и радићемо на томе наредних дана, наредних дана и недјеља”, рекао је Бејдер.
Охрабрујуће процјене, сматра АП, одражавају недавно отопљавање америчко-кинеских дипломатских односа, али овај састанак ипак није донио напредак.
Портпарол кинеске делегације Ма Џаосју и изјави датој послије састанка двојице предсједника није помињао санкције Ирану.
Ма је рекао да се Кина нада да ће све стране појачати дипломатске напоре и тражити начине за рјешење иранског нуклеарног питања путем преговора.
„Кина и САД имају заједнички циљ о иранском нуклеарном питању”, каже се у кинеском саопштењу.
САД тврде да је четврта рунда санкција према Ирану неопходна како би се та земља убиједила да одустане од развоја нуклеарног наоружања.
Кина се у прошлости опирала оштрим санкцијама и забринута је за могућу штету коју би то причинило трговини са Ираном, можда ће се, сматра АП, заиста придружити САД.
САД већ имају снажну подршку Велике Британије, Француске и Њемачке, а Русија је такође показала спремност да се придружи напорима за увођење санкција Ирану.
Самит у Вашингтону завршава се данас заједничким саопштењем о начину како спријечити пренос нуклеарних материјала и технологије и како их заштитити.