Svijet

Избори у Судану продужени за два дана

КАРТУМ - Суданска изборна комисија саопштила је данас да ће избори, први у тој држави у последње 24 године, бити продужени за два дана због одлагања с којима су се суочили бирачи широм земље, тако да ће последњи дан гласања бити четвртак.

"Продужење од два дана важи за цијелу државу, да би се гласачима дало више времена", изјавио је генерални секретар Националне изборне комисије Џалал Мохамед Ахмед.

Широм земље, као и у пријестоници Картуму, гласачки материјал није достављен у изборна мјеста, негде су стигли погрешни гласачки листићи, а опозициони и независни кандидати тврде да су њихова имена или обиљежја нетачни или да их уопште нема.


Многи кандидати су се жалили и тражили продужење гласања да би се надокнадило њихово одлагање и ријешили проблеми.

Изборни контролори су се жалили да гласање у неким дијеловима земље није ни почело, укључујући полуаутономни јужни дио Судана, као и да посматрачима није дозвољено да присуствују гласању.

Вишепартијски предсједнички, локални и парламентарни избори у највећој афричкој држави почели су у недељу и требало је да трају три дана, а главна суданска партија је тражила да избори буду продужени за четири дана на југу земље, гдје је већина становништва неписмена.

Водеће опозиционе партије, УМА са сјевера и највећа политичка странка на југу земље Народни покрет за ослобођење Судана, оптужују владајућу партију Националног конгреса да користи државне паре, ограничава приступ медијима и контролише изборну комисију, због чега су донијеле одлуку да бојкотују изборе.

Тиме су створени повољни услови за поновни избор садашњег предсједника Омара Хасана ал-Башира, јединог шефа државе кога је Медјународни кривични суд оптужио за ратне злочине, јер је, наводно, одговоран за масовна убиства и силовања у региону Дарфур на западу Судана.

Осим Башира, на предсједничким изборима учествује још 11 кандидата, од којих четити бојкотује изборе, а за њих може да гласа 16 милиона регистрованих бирача.

Избори су од пресудне важности за мировни споразум потписан 2005. године између сјевера и југа земље, којим је окончан 21-годишњи грађански рат, као и за одржавање референдума, заказаног за јануар 2011., на коме јужњаци треба да одлуче да ли ће се одвојити од већински муслиманског сјевера, оцијениле су агенције.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog