Svijet

Вишестраначки избори у Судану након 24 године

КАРТУМ - У Судану је данас почео други дан гласања на првим вишестраначким изборима у посљедњих 24 године, јавља британски Би-Би-Си.


Према појединим извјештајима, први дан гласања протекао је у конфузији и збрци у многим регионима. Процес гласања добро је прошао у престоници Картуму, али су гласачи наишли на препреке у неколико држава од Црвеног мора на сјеверу до оних на крајњем југу Судана.

Предсједнички, парламентарни и државни избори дио су споразума којим је у Судану окончан грађански рат између сјевер и југа те земље.

Најдоминантнија странка на југу Судана затражила је четвородневно продужење избора.

Аналитичари наводе да у земљи која је пуна изазова попут Судана, гдје је ужасна инфраструктура, лоша безбједност и нема историје демократије, одлагања нису изненађење.

Према њиховом мишљењу, два најутицајнија човјека у Судану предсједник Омар ал Башир и лидер углавном аутономног јужног Судана Силва Кир остаће на својим функцијама.

Башир покушава да мандат освоји демократским путем пошто је пред Међународним судом правде у Хагу оптужен за наводне ратне злочине почињене у Дарфуру, али пошто су његова два главна противкандидата одлучила да бојкотују изборе његов мандат би могао да буде много мањи.

Кир, који на југу нема противкандидата, рекао је након гласања да у вези са политичком будућности земље "има добар осјећај."

"Никада нисам гласао у животу. Ово је пви пут да то чиним и добар је осјећај знати да се Судан враћа демократији," рекао Кир.

Гласање у појединим дијеловима одлагано је због кашњења гласачких листића, забуне око листића док су са листе кандидата недостајале нека имена.

На југу земље, многа гласачка мјеста отворена су касније и многи гласачи, укључујући и неке званичнике, тешко су проналазили имена на списковима.

Изборе додатно компликује и то што трају и сукоби у Дарфуру, гдје око три милиона људи живи у избјегличким камповима.

Грађански рат између сјевера и југа Судана окончан је 2005. године када је потписан споразум да ће "Судански народни покрет за ослобођење" (СПЛМ) подијелити власт са Башировом "Националном конгресном партијом", док ће на југу земље самостално водити послове.

За многе на југу Судана, ови избори су увод у референдум заказан за јануаридуће године о могућој независности.

Предсједник Башир рекао је да ће прихватити резултате референдума, чак иако то буде значило независност југа земље.

Међутим, нафтна поља у Судану налазе се дуж сјеверно-јужне границе и многи страхују да би покушај остварења независности само могао довести до обнављања сукоба.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog