Svijet
Индијски проблеми са радиоактивним материјалима
ЊУ ДЕЛХИ - Индијски научници блокирали су прилазе индустријској зони Мајапури у западном дијелу индијске пријестонице Њу Делхи и започели су истрагу након што је пријављено да се пет лица теже разбољело због појачане радијације, саопштила је данас полиција.
Обољели су пребачени у болницу након што су пожалили на вртоглавицу, осип и опекотине.
Полиција и љекари потврдили су да је у питању изложеност радијацији.
"Тим стручњака већ је идентификовао извор радијације, уклонио га и послао на даљу истрагу", изјавио је полицијски званичник Шарад Арагвал.
Локални медији јавили су да је радиоактивни материјал био дио медицинског отпада које је откупио власник отпада који је и сам у "критичном стању".
Један од чланова националне администрације за катастрофе Б.Б. Батачарџи рекао је да су стручњаци рекли да је у питању материјал "кобалт-60" и да је на отпаду идентификовано шест извора радијације, али да је ситуација под контролом и да неће бити утицаја на локално становништво.
"Кобалт-60" је радиоактивни изотоп кобалта. Пигменти из кобалта због своје дуготрајне плаве боје од древних времена користе се за израду накита и слика.
Батарџи је истакао да је "кобалт-60" кориштен у грађевинарству, посебно за заваривање челика док је, такође у употреби у радиотерапији за третмане обољеле од рака