Svijet

Тајланд: ''Црвене мајице'' не мирују

БАНГКОК – Тајландски премијер Абхисит Веџађива отказао је за данас планирани одлазак у Вијетнам на самит регионалних лидера, због напетости у земљи која не јењава ни послије јучерашње одлуке владе о увођењу ванредног стања.


Влада је јутрос блокирала и све веб сајтове опозиције, чији лидери најављују наставак масовних протеста против актуелне власти, започетих средином марта, преносе западне новинске агенције.

На прилазима престонице Бангкока постављени су контролни пунктови како би се спријечили масовни уласци људи из провинције у град, на чијем ширем подручју, живи око 15 милиона становника.

Владин портпарол је потврдио да је онемогућен рад и појединим ТВ станицама, наводно због тога што дјелују деструктивно у односу на интерес земље.

Хиљаде демонстраната у црвеним мајицама, који траже хитне изборе и повратак бившег премијера Таксина Шинаватре, јуче је пробило полицијске кордоне и ушло у двориште парламента, због чега су многи посланици и замјеник премијера евакуисани хеликоптерима.

Упркос одлуци о ванредном стању, која снагама реда даје право за оштрију интервенцију, демонстранти одбијају да се повуку из главног трговинског језгра Бангкока и за сутра најављују досад највеће окупљање.

„Кренућемо у офанзиву. Не можемо сједити и не радити ништа - то је наше право”, каже је један од предводника „црвених мајица”. Његов колега истиче да ванредно стање за њих на важи и да је садашња ситуација „ванредно стање за власт”.

Лидери опозиције траже од владе да у року од 15 дана распусти парламент и организује нове изборе. Они су већ одбили премијерову понуду да садашњи састав парламента ради до децембра.

Аналитичари процјењују да се премијер Абхист налази пред врло сложеном дилемом: да иде на компромис пристанком на организовање избора које ће, по свему судећи изгубити, или да настави са примјеном силе против више десетина хиљада демонстраната.

С обзиром на то да су немири почели 14. марта, кад је на митингу против владе било око 150.000 људи, утисак је да се опозиција и њене присталице неће смирити док се Таксин, за ког се не зна гдје се сада налази, не врати у земљу.

Таксин је срушен државним ударом 2006. године, а у иностранство је побјегао након осуде за корупцију. Садашња влада је на кормило земље дошла на парламентарним изборима 2008, али, како многи истичу, након прогона Таксинових присталица којих је данас највише у руралним срединама.

Дуготрајна нестабилност већ има негативан утицај и на привреду, чему је потврда пад вриједности националне валуте.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog