Svijet

Путин и Туск заједно посјетили Смољенску шуму

МОСКВА - Заједнички долазак премијера Владимира Путина и Доналда Туска у Смољенску област у мјесто Катин још један је корак ка нормализацији односа Русије и Пољске.


У Катину, Стаљинова полиција 1940. године стрељала је 4.404 Пољака, али и више од 8.000 совјетских грађана.

- Говорећи истину о трагедији у Катину, чинимо све да се избјегну ћорсокаци неспоразума, као и да се спријече шпекулације и вјечне оптужбе - казао је Путин.

Према мишљењу пољског премијера Туска, истина о Катину показује да су тамо страдали не само Пољаци, него и други народи. Њих двојица присуствовали су полагању камена темељца за градњу цркве Христовог васкрснућа.

У јесен 1939. у СССР су интерниране десетине хиљада пољских официра. Кад су 1943. Нијемци окупирали западне дијелове СССР-а, у нацистичким листовима су се појавиле информације да су официри НКВД 1940. у Катинској шуми стрељали пољске официре. Тада је ексхумирано више од четири хиљаде тијела. Совјети су послије 1944. доказивали да су Пољаке побили нацисти.

Историчари су открили да су многи од стријељаних пољских официра били из западне Бјелорусије. Ово масовно убиство отежавало је односе двије земље, без обзира на то што се у вријеме социјализма говорило о “братској словенској љубави и сарадњи”.

У вријеме Михаила Горбачова, у прољеће 1990, агенција ТАСС је објавила “службено саопштење о катињској трагедији”. Власти су први пут признале да су кривци за трагедију “Берија, Меркулов и њихови потчињени”.

- Катин је неспорно најболније мјесто пољске историје 20. вијека. Дуго година су документи о тој трагедији били сакривени од јавности. Мало Пољака је знало да су у Катину стријељани и грађани СССР-а. Они су, као и Пољаци, били жртве совјетског система. Дакле, за смрт пољских официра није крив руски народ - каже Александар Чубарјан, директор московског Института опште историје.

Утврђено да је идеју за стријељање дао злогласни Лаврентиј Берија. Неки историчари сматрају да се Стаљин светио пољским официрима, јер су они побили бољшевике неколико година послије Октобарске револуције. Једино што је још остала тајна су имена официра и војника који су из револвера убијали заробљене Пољаке. Они су одавно умрли, али су живи њихови уници, па постоји страх да би то за њих могло да буде тешко сазнање.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog