Svijet

Ускршња миса: Ни ријечи о злостављањима

Ватикан је у недjељу изненада одустао од уобичајене процедуре Ускршње мисе, како би се бавили и скандалом о злостављању.


Али, порука је није била ни близу оне коју су жртве очекивале.

Иако је скандал о злостављању у црквама готово одредио ускршње проповjеди, Папа Бенедикт XVI о тој теми није изустио ни риjеч.

Кардинал Ангело Содано је одустао од уобичајеног протокола, како би подржао папу, којег су због скандала са злостављањем, често и лично нападали:

"Свети оче, Божији народ је са тобом  и на њега неће утицати беспредметна расправа која се води ових дана", рекао је Содано, којег су великим аплаузом наградили папиних приврженици, који су се и поред кишовитог времена окупили на тргу светог Петра.

Папа Бенедикт XVI је у својој ускршњој поруци говорио о политичким сукобима, сиромаштву, ''култури смрти'', ратовима,  дотакао се угрожености хришћана у већински муслиманским срединама, затим је изговорио свој традиционални благослов "Урби ет орби".

Међутим, није рекао ни рijеч о случајевима злостављања.

Несвакидашњи наступ Содана показао је да је притисак на Ватикан, због скандала, велики. Католичка црква се налази у тешкој кризи, од тренутака када су се у великом броју земаља, у Њемачкој такође, огласили људи који оптужују заступнике цркве за злостављање малољетне дјеце.

Ватикан је већ једном оштро одбацио оптужбе упућене папи и јавно извјештавање о овим догађајима у ватиканским новинама "Обсерваторе романо" назвао "кампањом деградације".

Бискупи у Њемачкој морали говорити

У Њемачкој је тема о злостављању дјеце одредила садржај ускршњих проповједи. У Аугсбургу је бискуп Валтер Микса рекао да је потребно пронаћи неки нови пут . "Читава црква је потиштена", рекао је бискуп Микса и додао:

"Људима је нанијета бол. Са њима се лоше поступало. Сада мора да услиједи кајање. Свако мора да буде поштован, у тјелесном, духовном и душевном смислу. Повратак и обнова су више него неопходни.“

Католички бискуп у Штутгарту, Гебхарт Фирст, је злостављања назвао "гнусним кривичним дјелима". Сви случајеви који су нам познати требало би да представљају импулс, да устанемо у одбрану неповрједивости  живота и излјечења повријеђених душа“, рекао је Фирст у својој ускршњој проповједи.

Но, огорчење на рачун понашања Ватикана није присутно само у Њемачкој. Барбара Блејн, водитељ групе која окупља жртве злостављања у САД назвала је говор кардинала Содана увредљивим:

"Жртвама је стало до утјехе и опоравка, а не да се њихове изјаве описују као неважно брбљање", рекла је Блаине.

У Великој Британији је већ скупљено преко 10.000 потписа којима се тражи одустајање од посјете Бендикта XVI, која је планирана за септембар ове године. Група британских адвоката чак испитује могућност одузимања имунитета Папи због наводног заташкавања случајева злостављања.

У њемачкој је отворена и телефонска линија за позиве жртви злостављања, на коју се до сада јавило више стотина особа.

Свјетлост од свјетлости...

Шутња Ватикна може да изненади само наивне јер, ко год размисли може себи да призна да када је чуо о злостављањима од стране католичких свештених лица, није у себи помислио – очекивано. То што се затварају очи и уши пред оним што је Ватикан ''направио'', не сузбија све чешће застрашујуће помисли појединих личности у Њемачкој,  да због броја случајева злостављања, оно дјелује као систематско!

Овo претјеривање се у најмању руку може свести на закључак да Ватикан никада ништа не би признао док се то стварно и не открије и не доспије на свјетлост из тамних полица ватиканских тајни. Била то крвава улога у Другом свјетском рату, и даље у малом проценту расвијетљена и колико год скривана, ипак веома очигледна, или злостављања, која се не могу назвати најновијима, јер је извјесно да се одувијек дешавају.

 

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog