Svijet
Турскa ће именовати новог амбасадора у Израелу
ТЕЛ АВИВ – Турска ће именовати новог амбасадора у Израелу, умjесто Ахмета Огуза Челикола, који је понижен у Јерусалиму прије неколико мјесеци, пренијели су данас израелски медији извјештаје турске телевизије.
Приватна телевизија НТВ извјестила је синоћ да ће Челикола, који је на функцији амбасадора у Тел Авиву мање од годину дана, овог љета замијенити дипломата и експерт за блискоисточна питања Керим Урас.
Замјеник израелског министра спољних послова Дани Ајалон је у јануару позвао Челикола да протестује због антиизраелске телевизијске серије која се приказује у Турској и тада га је поставио да сједи на софи нижој од своје столице, а на столу између њих намјерно није била турска застава.
Ајалон је касније признао да његово понашање према изасланику Турске није било одговарајуће. Међутим, турска страна је оцијенила да то није довољно и тражила је пуно извињење. Ајалон је послао званично извињење у Амнару на захтјев предсједника Израела Шимона Переса.
„Немам намјеру да вас понизим лично и извињавам се због начина на који је демарш упућен и схваћен”, навео је Ајалон у писму.
Он је истакао велико поштовање према турском народу, изразивши наду да ће Турска и Израел тежити да дипломатским каналима размјењују поруке као што би то требало да чине двије земље савезнице.
У одговору је наведено да је турско Министарство спољних послова примило очекивани, жељени одговор, али је турски премијер Реџеп Тајип Ердоган и даље критиковао Израел. Он је рекао да та земља „мора себе да доведе у ред и мора бити праведнија и више на страни мира у региону”.
Још у фебруару је Турска саопштила да је Челикол одлучио да оде из Израела послије дипломатске кризе између двије земље, а Ајалон је изразио жаљење због такве одлуке, али је оцијенио да то неће утицати на односе двије земље, јер је то унутрашња ствар Турске.
Иако, за сада, нема званичних потврда извјештаја о опозиву амбасадора, израелски медији наводе, позивајући се на повјерљиве изворе који се помињу у телеграму израелске амбасаде у Анкари, послатом у Јерусалим, да се амбасадор враћа због „губитка повјерења”.