Svijet
САД окривљују Кину за неправичне трговинске прописе
ВАШИНГТОН – Кина користи широку лепезу различитих мјера како би спријечила да иностране компаније правично конкуришу на њеном тржишту, наведено је у годишњем извјештају америчке владе о трговинским баријерама за америчке извознике.
У извјештају је указано да је Пекинг снизио званичне трговинске царине и квоте, али да кинеске власти и даље користе домаће мјере, као што су ограничење трговинских права, усмјеравање владиних набавки на кинеске компаније и нагомилавање и чување сировинских материјала за кориштење у домаћим компанијама.
"Осам година послије уласка Кине у Свјетску трговинску организацију (СТО), многи амерички сектори се жале да се суочавају са великим нецаринским трговинским баријерама у Кини", указано је у извјештају.
Влада САД прецизира да те баријере укључују, на примјер, "прописе који постављају високе норме за улазак америчких компанија у секторе као што су банкарство, осигурање и телекомуникације и коришћење спорних санитарних и фитосанитарних мјера ради контроле обима увоза".
Такви прописи често имају знатно важнију улогу у блокирању увоза од царина, објавио је "Фајненшел тајмс".
Амерички званичници дјелимично окривљују кинески протекционизам за билатерални трговински дефицит са Кином, уз политички експлозивно питање везивања кинеског јуана за долар.
САД су покретале парнице пред СТО против неких трговинских партнера, укључујући Кину, како би их приморале да укину прописе за које сматрају да су усмјерени против страних компанија.