Svijet
САД и Индија заједно прерађују нуклеарно гориво
ЊУ ДЕЛХИ – Индија и САД постигли су данас споразум о условима прераде нуклеарног горива у индијским атомским електранама, што би могло да отвори пут коначном усаглашавању уносног двостраног споразума о цивилној атомској енергетици, саопштило је индијско министарство спољних послова.
Тај споразум би омогућио америчким компанијама да добију удио на брзорастућем индијском тржишту цивилне атомске енергетике, вриједном 150 милијарди долара.
Окончање рада на том споразуму одложио је индијски парламент који је овог мјесеца одбацио предлог за ограничење одговорности нуклеарних компанија у случају могућих несрећа при коришћењу увозног нуклеарног горива.
„Индија и САД су начиниле значајан корак ка постизању споразума о сарадњи у сектору цивилне нуклеарне енергетике, тиме што су окончале преговоре о 'аранжманима и процедурама' за коришћење нуклеарног горива”, наведено је у саопштењу.
Преговори између те двије земље су почели у јулу прошле године.
Индија је понудила учешће у изградњи двије нуклеарне електране, вриједне око 10 милијарди долара, компанијама „Џенерал електрик” и „Вестингхаус електрик” , филијали јапанске „Тошибе”