Svijet
Ердоган тражи отварање турских гимназија у Њемачкој
БЕРЛИН - „У Њемачкој морају бити отворене гимназије на турском језику“ – то је захтјев турског премијера Ердогана који је изазвао дискусије: да ли би турске гимназији помогле у интеграцији или су само Ердоганова предизборна кампања?
Статистика каже да је сваки трећи странац у Њемачкој поријеклом из Турске. Па зашто онда, када у њемачким метрополама већ постоје европске, француске, британске и грчке школе или гимназије, не могу бити отворене и оне на турском, пита се политичко вођство Турске.
Емине Демирбикен-Вегнер, заступница њемачких Демохришћана у Берлинском покрајинском парламенту, а поријеклом Туркиња, није за такве гимназије: „Мислим да нам не требају турске гимназије у Њемачкој. Требају нам школе у којима ће се турска дјеца од малих ногу подучавати и образовати искључиво на њемачком језику.“
У Њемачкој постоји већ неколико приватних турско-њемачких гимназија, у којима ђаци уче више о турској историји, језику и култури, али се настава углавном одвија на њемачком језику. Турски премијер Реџеп Ердоган је још 2008. године у Келну поручио да су адаптација и интеграција „злочин против човјечности“, што је у Њемачкој изазвало бујицу негодовања.
И овај, најновији захтјев турског премијера има само један циљ – куповину гласова од турских миграната у Њемачкој, каже Кенан Колат, предсједник Турске заједнице у Њемачкој: „Двије трећине Турака у Њемачкој има турско држављанство. Само је једна трећина узела њемачки пасош. Наравно, свака земља покушава да врши утицај на своје држављане.“
Берлински кварт Нови Келн је општина у којој живи највећи проценат странаца, углавном досељеника из Турске. Иако предсједник ове општине Хајнц Бушковски важи за либерално оријентисану и врло омиљену личност међу страним суграђанима, идеја о отварању турских гимназија није га посебно одушевила: „Ердоган мора коначно да донесе одлуку о томе да ли жели у Европу или жели да у свијету формира ‘Турску суперсилу’. Ово баш и није пријатељски начин комуникације.“
А колико је турско-њемачки однос уопште пријатељски, биће јасније наредне недјеље, када њемачка канцеларка Ангела Меркел отпутује у званичну посјету свом турском колеги Реџепу Ердогану.