Politika
Ако Вучић није шпијун – ко је?
Издавање потврде Александру Вучићу да није шпијун енглеске обавjештајне службе, узбунило је конспиративне духове у Србији
Замјеник предсjедника СНС, Александар Вучић, похвалио се како је једини човjек у Србији који има доказ, црно на бијело, да није страни шпијун.
Пише: Смиљана Видић
Ово и не би било значајније од било ког сличног политичког маневра, да Вучић потврду није добио, ни мање ни више, већ од Безбједносно-информативне агенције Србије. Овај потез БИА, свјетски је преседан када је у питању рад тајних служби, оцјењују стручњаци.
“Нема податка, информације или документа који би указивали на контакте Александра Вучића са безбједносном службом Велике Британије”, стоји у допису, који је БИА доставила функционеру напредњака.
Наводи се и да “нема никаквих података у било којој форми или на било ком носачу информација, који би указивали на Вучићеве контакте са безбједносном службом било које друге стране државе”. У образложењу се додаје и да, „према прописима о евиденцији у области националне безбједности, БИА не обрађује податке по личном основу, који се односе на Вучића”.
Све је кренуло тако што је посланица радикала, Наташа Јовановић, испрозивала Вучића да СРС има сазнања како је он доушник британске МИ6. Функционер СНС тада је поручио БИА да од ње зависи његова политичка каријера, те да ће престати да се бави политиком уколико су наводи радикала испоставе као тачни.
Он је од Безбједносне агенције затражио да му у најкраћем могућем року одговори да ли је енглески шпијун, што су дан раније и пред скупштинским Одбором за одбрану и безбједност навели представници СРС. Потом је стигао допис из БИА, који је Вучићу послужио да поентира у рату с радикалима. С друге стране, овај поступак у српској обавјештајној служби оправдавају уставним и законским обавезама.
Ријеч струке
Међутим, Божидар Спасић, бивши оперативац Службе државне безбједности, каже да је у питању преседан и гаф БИА. Он тврди да ниједна тајна полиција на свијету не издаје потврде на тему да ли је неко шпијун.
„Крајње неуобичајен потез, ни на чему утемељен. То је мртво слово на папиру, које изазива подсмјех код стручне јавности. Овдје је у питању политизација службе. И Вучић, као правник и паметан човјек, зна да тај папир нема никакву вриједност, али он то политички користи“, каже Спасић.
Он додаје да тајне службе нису свемоћне и да БИА не мора да зна ко је шпијун. Да ли то значи да БИА прати Александра Вучића и да није примјетила да се састајао са обавештајцима МИ6, пита се Спасић.
„Та прича да они по Уставу морају да одговоре на питања грађана, апсолутно не стоји. Подносе људи на хиљаде питања, па БИА не одговара. А да не кажем да је оваквим гестом могао и да се изазове рат са британском тајном полицијом, која би могла да упита Безбједносну агенцију - откуд ви знате ко је наш агент, а ко није?“, тврди Спасић.
Дијалог у "Лази Лазаревићу"
Бивши коминистар полиције и адвокат, Божидар Прелевић, каже да га је запрепастило то што је директор БИА одговорио на оптужбе радикала да је Вучић шпијун и да допис из те Агенције делује карикатурално.
„То је као дијалог у ‘Лази Лазаревићу’ (психијатријска болница у Београду, оп. а.). Да је БИА рекла да Вучић јесте шпијун, то би морала и да документује. Онда би се поставило питање, зашто му није суђено? Дакле, сви који нису процесуирани, нису шпијуни“, рекао је Прелевић.
Он закључује да Безбједносна агенција није задужена за сертификате о квалитету политичара и да не би требало да издаје потврде да ли је неко правовјеран или није.
Да је БИА направила велики гаф кад је у питању издавање потврде Вучићу да није шпијун, слаже се и Зоран Драгишић, професор Факултета безбједности.
Разумијем Вучића, не разумијем БИА
„То је толико неозбиљно, таква глупост, да не знам како је тајна служба могла себи тако нешто да дозволи. Као што зна да Вучић није, онда мора и да зна ко све јесте сарадник МИ6. Вучића разумијем и он је то добро искористио, али питам се зашто се БИА петљала у то?“, каже Драгишић.
Он одбацује правдања из БИА да је поступила по Уставу и Закону о заштити података о личности ријечима да ниједан правни акт не прописује да тајна полиција издаје грађанима увјерења о њиховом шпијунском ангажовању – „То нема нигде у свијету“, истиче.
Што се тиче односа Агенције према захтјевима обичних грађана, повјереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности, Родољуб Шабић, каже да је БИА са доласком Саше Вукадиновића на чело агенције, постала отворенија.
“Интересовање грађана се своди на питање да ли имају тајни досије и БИА одговара на такве захтјеве, којих, руку на срце, и нема пуно. Агенција се више не ставља изнад закона, као што је то раније био случај. Подноси извјештаје повјеренику на основу Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја“, каже Шабић.
БИА: Ми само кажемо да не знамо је ли шпијун
Шеф кабинета директора БИА, Јован Стојић, одбацује тврдње да је Агенција у случају “Вучић није шпијун” поступила неозбиљно.
Откад БИА издаје потврде о томе да ли неко није или јесте шпијун?
БИА не издаје такве потврде. Захтјев Александра Вучића третирали смо као захтјев да буде обавијештен о прикупљеним подацима о личности. Ријеч је о допису у коме смо одговорили да не обрађујемо податке о Вучићу, што је у складу са Уставом и Законом о заштити података о личности.
Ипак, у том допису помиње се британска обавештајна служба МИ6. Да ли ви имате приступ серверу те службе, кад знате да Вучић није њихов шпијун?
Наравно да немамо. Само смо навели да ми немамо податке, информације или документа; који би указивали на његове контакте са безбједносном службом Велике Британије.
Значи, ово што сте послали Вучићу, издали бисте и било ком грађанину, који при том није политички функционер?
Сигурно. Вучићев захтјев није ексклузивно право политичара и јавних личности, него сваког грађанина.
Да ли је таква потврда икад издата још некоме?
Према сазнањима којима располажем, Милету Исакову 2002. године издата је потврда да није био сарадник службе. Њега је заштићени хашки свједок својевремено оптужио да је био полицијски доушник, а Исаков је онда затражио да се објави да ли је то тачно.
Да ли је издавање потврде Вучићу да није енглески шпијун, ипак неозбиљан и исполитизован потез обавештајне службе?
Поступање по закону никад не може бити исполитизовано и неозбиљно. БИА је поступила по Уставу и закону. Имали смо уставну и законску обавезу да одговоримо Александру Вучићу, који нам се обратио као грађанин, а не као политички лидер.
Да ли сте једнако ажурни када су у питању евентуални захтјеви обичних грађана?
Имамо законски рок од петнаест дана да обавјестимо грађанина који се интересује да ли су о њему прикупљани подаци по личном основу. Нама су се до сада грађани обраћали више пута, с обзиром на то да се Закон о заштити података личности примјењује од јануара 2009. године, и били су веома задовољни ажурношћу агенције.