Svijet

Jaнукович продужио гостопримство црноморској флоти

МОСКВА - Украјина ће дозволити Русији да остави своју црноморску флоту у луци Севастопољ и након 2017. године, рекао је новоизабрани украјински предсједник Виктор Јанукович руској телевизији.


Јанукович, лидер опозиције, који је на изборима прошлог викенда побиједио премијера Јулију Тимошенко, рекао је да жели да побољша "гасне" односе са Русијом и да намјерава да оживи идеју стварања конзорцијума који ће омогућити Москви да буде ко-управитељ украјинских гасовода.

"Уколико се оформи конзорцијум Русија и ЕУ имаће приступ контроли и управљању система транспорта гаса и тиме добити гаранције о енергетској безбједности", рекао је Јанукович.

Он је додао да ће то у потпуности одговарати Украјини јер неће изгубити количину транзитног гаса и тиме ће се остварити економски интереси Кијева.

Украјина у потпуности зависи од руске енергије док је Москви стало да задржи своју флоту у Севастопољу, једној од највећих руских база у иностранству, што се види као гаранција да Кијев неће ући у НАТО, а што је својевремено најавио одлазећи предсједник Виктор Јушченко.

"Морамо да се вратимо пријатељском формату наших односа и да радимо на добробит наших земаља", рекао је Јанукович државној телевизији "Вести-24".

Он је додао да је веома важно да се простудирају многа питања у "једном пакету", не одбацујући могућност да црноморска флота остане у Севастопољу и након 2017. године.

Многи аналитичари кажу да Јанукович мора да понуди Москви уступке како би Русија смањила цијене гаса Украјини.

Јанукович је поновио да ће покушати да убиједи Москву да не гради нове гасоводе како би смањила транзит гаса кроз Украјину.

Као једно од рјешења је приједлог Кијева да Москва и ЕУ заједно управљају украјинским гасоводима чиме би се повећало снабдијевање и избјегли спорови који су довели до прекида испоруке прошле године, не само Украјини већ и већем дијелу Европе, која у великој мјери зависи од руских енергената.

Москва је предложила да повећа проток гаса преко Украјине уколико јој се дозволи да ко-управља гасоводима, али је Украјина усвојила закон о забрани приватизације гасовода.

Москва је од тада одлучила да повећа испоруке заобилазећи Украјину и гасне кризе двије земље само су убрзале кључне пројекте гасоводе Сјеверни и Јужни ток, којима ће се испоручивати гас ипод Балтичког и Црног мора сјеверној и јужној Европи.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog