Politika
Боцан Харченко: Одговор на притисак
САРАЈЕВО - Руска Федерација потезе Републике Српске, укључујући и референдум, види као одбрану статуса који је одређен Дејтонским споразумом и сматра да су на линији неприхватања бонских овлаштења када је њихово кориштење изван мандата Дејтона, рекао је руски амбасадор у БиХ Александар Боцан Харченко.
Амбасадор Руске Федерације наглашава да је став званичне Москве, која и сама поштује Дејтонски споразум, да овај документ остаје темељ за одржање БиХ.
"Руска Федерација гледа на ову ситуацију у ширем контексту. Кораке Бања Луке, односно Републике Српске, види онаквим каквим то и јесу, односно, као одговор на притисак других страна у БиХ и међународне заједнице, прије свега ОХР-а. Тиме се ствара зачарани круг", рекао је Харченко.
Харченко сматра да притиском и кориштењем бонских овлаштења, а високи представник Валентин Инцко то чини интензивно од прољећа прошле године, долази само до оштрих реакција РС.
Он наводи да Инцко кориштењем бонских овлаштења није успио ријешити нити једно питање, већ је само изазвао супротан ефекат и продубио кризу.
"Оштре реакције Бање Луке разумијемо као забринутост да би могло доћи до одузимање статуса Републици Српској као ентитету у односу на Дејтон", истакао је Харченко.
Он сматра да је у БиХ створена нека вјештачка напетост око референдума, јер постоје различита тумачења у вези са тим питањем која иду у смислу да Република Српска жели да "цијепа БиХ" и добије независност.
"Што се тиче изворног приједлога Владе РС и одлука Народне скупштине, никад нисам видио да је у питању таква интерпретација. Предсједник Владе Милорад Додик и други руководиоци су јасно рекли да нема говора о промјени статуса Републике Српске, већ је управо супротно - ријеч је о одбрани и подршци Дејтонском споразуму", додао је Харченко.
Када је ријеч о кориштењу бонских овлаштења, став Републике Српске се у значајној мјери подудара са ставом Руске Федерације.
"Званично је и отворено речено на највишем нивоу да се Руска Федерација одлучно противи да се у садашњој ситуацији и степену развоја БиХ користе бонска овлаштења која само сварају кризе, а не рјешавају отворена питања", нагласио је амбасадор Харченко.
Он је појаснио да Руска Федерација заговарала став да је још раније било вријеме за укидање бонских овлаштења, јер више није 1996. година и немогуће је рјешавати проблеме наметањем.
"Дошло је вријеме за промјену начина дјеловања и приступа међународне заједнице према БиХ. Позната је одлука Савјета за провођење мира о транзицији ОХР-а у ЕУСР, односно затварању ОХР-а уз реализацију `5 плус 2` услова и циљева. Сматрамо да је вријеме за промјену међународног присуства, односно право је вријеме за транзицију ОХР-а и обустављање бонских овлаштења", сматра руски амбасадор.
Харченко је појаснио да кориштењем бонских овлаштења пажња више није усмјерена према стварању дијалога и могућности постизања неког узајамно прихватљивог темеља у који би били укључени и интереси Републике Српске.
"Из објективних разлога сматрамо да одлагањем транзиције ОХР губи позицију и ауторитет у БиХ, а уз њега и међународна заједница, укључујући, и ПИК што код нас изазива забринутост јер је Русија дио тог тијела", напомиње руски амбасадор.
Он је нагласио да потпуно разумије неодлучност међународне заједнице да уђе у транзицију ОХР-а јер постоји ризик, али је додао да је и чињеница да нема никаквих промјена без ризика.
Руски амбасадор је истакао да заговара став да је боље да међународна заједница одлучно и заједно обави транзицију ОХР-а, указавши на чињеницу да ће Руска Федерација уз ЕУ, САД и Турску остати присутна и након тог процеса да доприноси побољшању ситуације у БиХ.
Боцан Харченко је навео мишљење Међународне кризне групе о БиХ, са којим званична Москва има исти правац размишљања.
"Са ставом ИЦГ о БиХ имамо исти правац размишљања, јер и они заговарају да међународна заједница мора што прије промјенити положај, став и начин дјеловања у БиХ да не изгуби ауторитет", додао је он.
Руски амбасадор жали што не постоји јединство међународне заједнице када је ријеч о дјеловању у БиХ.
"Не кријем да постоји много разлика између Руске Федерације и наших западних партнера у оквиру ПИК што се тиче ситуције у БиХ и транзиције ОХР-а. Русија је најодлучнија у оквиру ПИК-а у смислу неопходности провођења транзиције ОХР-а и апсолуно смо одлучни и када је ријеч о обустави бонских овлаштења", рекао је Харченко.
Он је закључио да се само транзицијом и обустављањем бонских овлаштења може успоставити јединствен став међународне заједнице и ПИК-а.