Društvo

Турањанин: СПЦ ће остати без имовине у Сарајеву

БАЊА ЛУКА - Директор Секретаријата за вјере у Влади Републике Српске Јово Турањанин изјавио је да бошњачки лоби, поготово из Сарајева, по сваку цијену жели да имовина Српске православне цркве у Сарајеву никада не буде враћена.


Коментаришући најаву високог представника у БиХ Валентина Инцка да ће питање око враћања имовине СПЦ у Сарајеву бити ријешено тек за пет до шест година и то уколико не буде никаквих опструкција,Турањанин је упозорио да ће СПЦ остати без своје имовине у Сарајеву, ако се овај процес продужи за још пет година, како најављује Инцко,

Турањанин каже да је веома затечен овом изјавом високог представника, поготово ако се зна да је недавно изјавио да ће доношењем декларација на нивоу Федерације БиХ /ФБиХ/ о враћању зграде Богословије у посјед СПЦ у Сарајеву, ово питање бити брзо ријешено.

Директор Секретаријата за вјере у Влади РС изразио је бојазан да је поново на сцени нека врста опструкције враћања имовине СПЦ.

"Цијела ситуација око враћања имовине СПЦ траје предуго и то је сада више него јасан примјер дискриминације Српске православне цркве и свих православаца који живе у БиХ", истиче Турањанин.

Борба око враћања имовине СПЦ у Сарајеву везала је руке Влади РС, тврди Турањанин и додаје да су све институције у Српској урадиле све што је у њиховој моћи да се овај проблем ријеши.

"По овом питању Секретаријат Владе и сама Влада РС може да уради врло мало. Очигледно је да Влада РС нема у Федарацији, али ни на државном нивоу БиХ, праве саговорнике, како би се овај проблем ријешио", каже Турањанин.

Међурелигијско вијеће БиХ је у више наврата расправљало о питању враћања имовине СПЦ у Сарајеву, и тражило од представника ФБиХ да се ово питање ријеши, али конкретних одлука није било.

Његово преосвештенство владика зворничко-тузлански Василије, предсједавајући Међурелигијског вијећа БиХ, каже за "Новости" да ова институција није добила никакав допис из Канцеларије високог представника око питања враћања имовине СПЦ.

"Пошто нисмо још обавијештени о било каквом иступу високог представника у БиХ око враћања имовине СПЦ у Сарајеву, за сада још нећемо давати званичне изјаве", рекао је владика Василије.

Зграда Богословије, која се налази у центру Сарајева, а у којој је тренутно смјештен Економски факултет, само је дио имовине коју је бивша власт отела СПЦ.

У власништву СПЦ, између осталог, била је и земља на којој је направљена зграда парламента БиХ, као и зграда Савјета министара БиХ.

Велика полемика ће се водити и око стамбене зграде са 50 станова, која је подигнута на Башчаршији, а такође изграђена на земљи СПЦ.

Вриједност имовине СПЦ у Сарајеву, како кажу веродостојници СПЦ, непроцјењива је за Цркву и тешко је рећи колико тачно износи.

Ипак, према одређеним незваничним подацима, вриједност имовине СПЦ у Сарајеву се мјери стотинама милиона марака, највише због веома атрактивних локација у самом центру града.

Влада ФБиХ прихватила је половином децембра прошле године текст Декларације, у којој је прецизиран начин и динамика враћања зграде Богословије у Сарајеву, у власништво Српској православној цркви.

Доношење Декларације договорено је на састанку, који је иницирао високи представник Валентин Инцко, и његов први замјеник Рафи Грегоријан. Састанку су присуствовали представници ФБиХ, Кантона Сарајево и општине Стари град, на чијој територији се налази зграда Богословије, коју годинама користи Економски факултет.

На том састанку домаћим званичницима је сугерисано да у буџету за 2010. годину предвиде средства и за измјештање једног дијела Економског факултета.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog