Politika
Радојичић: Све је у складу са дејтонским уставом
БАЊА ЛУКА - Предсједник Народне скупштине Републике Српске Игор Радојичић изјавио је данас да је парламентарна расправа о Приједлогу закона о референдуму и грађанској иницијативи данас отишла у другом смјеру, јер се више разговарало о потенцијалним референдумским питањима него о самом садржају закона.
"Предложени Владин закон има процедурални и технички карактер, представља општи правни оквир за изјашњавње грађана о било којем појединачном питању и прописује процедуре, поступке, рокове и органе задужене за провођење референдума", рекао је Радојичић новинарима у Бањалуци током скупштинске паузе.
Он је додао да се више расправљало о евентуалним уставним промјенама и приступању НАТО савезу.
"То није предмет закона већ је то предмет евентуалних одлука о неким референдумима у неком моменту, а не би ни требало да буде предмет закона, јер би се могло оспорити пред Уставним судом РС због неких ствари које не би требало да стоје у закону", поручио је Радојичић.
Према његовим ријечима, није било разлога да један број посланика из Странке за БиХ, СДА и СДП-а БиХ напусти сједницу, јер за евентуалну неуставност, незаконитост или повреду виталног националног интереса постоје јасно прописане процедуре.
"Вијеће народа РС ће свакако морати одлучити о овом закону и исте странке које су данас напустиле сједницу мораће га или оспорити или прихватити", нагласио је Радојичић.
Он је истакао да нема ниједног разлога да ико из међународне заједнице интервенише у вези са овим законом.
"Ако неко сматра да је повријеђен витални национални интерес, постоји Вијеће народа РС. Ако неко сматра да нешто није у складу са Уставом РС, постоји Уставни суд РС. Ако неко сматра да нешто није у складу са Уставом БиХ, који је дио Дејтонског споразума, постоји Уставни суд БиХ и за све постоји начин да се оспори у легалним процедурама", подсјетио је Радојичић.
Он је поновио да је у разговорима које је прошле седмице имао за вријеме посјете америчком Стејт департменту, Конгресу и Сенату изражена забринутост америчке администрације
"Они сматрају да свака прича о референдуму изазива политичке напетости и потенцијалну дестабилизацију. Они ће врло пажљиво пратити процес усвајања овог закона и евентуално нешто што би послије тога услиједило у Народној скупштини", рекао је Радојичић.
Он је додао да је током ове посјете поново чуо већ годинама познате ставове америчке администрације према БиХ чија је суштина подршка територијалном интегритету и суверенитету БиХ на основама Дејтонског споразума у којима је предвиђена РС као ентитет у БиХ.
Осим Приједлога закона о референдуму и грађанској иницијативи, на дневном реду данашње посебне сједнице Народне скупштине РС су и Приједлог закона о допунама Закона о држављанству РС и Нацрт закона о гарантном фонду РС.