Politika

Додик: Референдум није први корак ка сецесији

БАЊА ЛУКА – Предсједник владе Републике Српске Милорад Додик изјавио је да усвајање закона о референдуму није први корак ка сецесији Републике Српске.


„То није тачно. То није на дневном реду актуелне власти, мада неки у Српској граде свој политички капацитет на причи о референдуму и сецесији”, навео је Додик обраћајући се посланицима у парламенту Српске.

Он је поручио да „одговорна власт то може да учини само једном”, истичући да референдум о самосталности не може да буде авантура.

Говорећи о томе да ли ће Српска једног дана расписати референдум о самосталности, Додик је казао да је то „хипотетичко питање које тражи хипотетичке одговоре, којима парламент не треба да се бави”.

Додик је истакао да је Српска спремна да испуњава своје дејтонске обавезе, али да је такође одлучна да користи сва своја права добијена мировним споразумом.

„Овај закон није никакав покушај да се злоупотреби Дејтонски споразум и да се угрози уставна позиција Српске, већ да се она афирмише и на најбољи могући начин уреди област која ће се у будућности сигурно користити, као и у многим европским земљама, као механизам анкетирања и одлучивања јавности о важним друштвеним темама”, навео је он.

По његовим ријечима, предложени закон о референдуму „није против Бошњака и Хрвата, нити је закон за Србе”, већ је закон за све који Српску прихватају као демократску заједницу у којој ће имати право да одлучују о свим важним питањима.

Додик је посланицима поручио да се пред њима налази важан закон, који је одраз уставног права Српске да уређује ту област, а при том није супротан Дејтонском мировном споразуму.

Наводећи да не оспорава БиХ као заједницу два ентитета и три конститутивна народа, он је упозорио да је дејтонска БиХ „уздрмана сталним реформама које треба да укидају овлаштења РС, водећи је ка позицији празне љуштуре”.

Додик је поручио да је причу о референдуму о статусу Српске отворио прије три године „као реакцију на сталне захтјеве за укидање Српске и тврдње да је она геноцидна творевина”.

Осим тога, нагласио је, доношења закона о референдуму иницирано је „незаконитим понашњем високог представника, који је наметао законе, мада на то није имао право”.

По његовим ријечима, закон о референдуму у Српској је потребан како би се створио правни оквир да овај ентитет, као потписник Дејтонског споразума, има право да одговори на сва питања која се тичу међусобних односа у држави.

Додик је позвао српске политичке партије на јединство, како би се усвојио закон о референдум „као поруку да је Српска довољно демократски и зрела да препозна шта је њен суштински интерес”.

Народна скупштина РС почела је расправу о новом закону о референдуму и грађанским иницијативама, које је у скупштинску процедуру по хитном поступку упутила Влада Срспке.

Новим законом о референдуму се дефинишу техничка питања одржавања референдума, али не и референдумско питање.

Опозиционе странке у Српској најавиле су да неће подржати усвајање овог закона, док су бошњачке странке напустиле скупштинску салу, оцјењујући да је предложени закон противдејтонски и противуставан.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog