Politika
Keцмановић o референдуму
БЕОГРАД - Професор Факултета политичких наука у Београду Ненад Кецмановић изјавио је да премијер Републике Српске Милорад Додик, позивајући народ да на референдуму подржи изворни Дејтонски споразум, не брани само РС у њеном пуном капацитету, него прихвата и државне границе БиХ.
"То је јасна порука Вашингтону и Бриселу: не дирајте нам ентитет, па ни ми нећемо државу. Могао је и да обрне ствар, па да каже: `Ако сматрате да Дејтонски споразум не ваља, хајде да га одбацимо и да правимо `Дејтон 2`. Али, онда ваља кренути од почетка, па нема ни ентитета, ни кантона, нема ни БиХ, па у старту морају да се организују три национална референдума и да се сваки од три конститутивна народа изјасни да ли уопште хоће да живи у заједничкој држави", оцијенио је Кецмановић.
Он је истакао да Додик никад није најављивао референдум о отцепљењу као проактиван, већ искључиво као реактиван чин.
"То је поменуо само као последње средство одбране српског народа у БиХ уколико ОХР настави да отима дејтонске надлежности РС и преноси их на централне органе у Сарајеву. Јер то разграђује РС... Зато у овом тренутку и није реч о референдуму о отцепљењу, већ напротив, о потврди уставног аранжмана како је дефинисан у Дејтону", рекао је Кецмановић.
Према његовим ријечима, ОХР је практиковао нешто треће - задржавао је Дејтонски споразум и, истовремено, мијењао његове кључне одредбе, и на крају, у старој форми био би остварен нови садржај.
"Да је међународна заједница остала досљедна Дејтону, БиХ би послије 15 година увелико функционисала као самоодржива (кон)федерација, а овако добро функционише само на нивоу једног ентитета - РС", рекао је Кецмановић.
Он је нагласио да БиХ једино одржива као конфедерација, односно федерација три ентитета или три националне републике што она у великој мјери то де факто и јесте и да је само питање времена да се то озваничи.
Кецмановић је нагласио да су Срби и Хрвати у БиХ таоци западне исламофобије и додао да је лорд Овен, када је кренуо у мировну мисију у ратну БиХ добио кратку инструкцију - свако рјешење долази у обзир, осим да муслимани добију засебну државу, о чему је и сам писао у књизи "Балканска одисеја".
Према његовим ријечима, међународни пројектанти рјешење БиХ са два ентитета и кантонима планирали су само као прелазно и отуда и наратив неких НВО и политичких партија о грађанској БиХ или босанској наднацији.
Он је рекао да су Бошњаци имали рачуницу да преко међународног пројекта унитарне БиХ, као релативна већина, дођу до своје национално-вјерске државе, али, Срби и Хрвати, као хришћанска апсолутна већина, то неће.
"Протекторат још и држи воду, али шта кад инострани мајстори оду и кад диктатуру високог представника (бонска овлашћења) замјени домаћа демократија? Политички инжењеринг изградње босанске (над)нације и грађанске државе напросто није успио. Зато ОХР, умјесто планираних 10, столује у Сарајеву већ 15 година, сваке године пакује и поново распакује кофере", рекао је Кецмановић.