Politika
Остају отворене листе за изборе
САРАЈЕВО - Приједлог да на предстојећим изборима у БиХ буде уведен систем затворених листи није добио потребну подршку Интерресорне радне групе за израду приједлога закона о измјенама и допунама Изборног закона БиХ тако да га ово тијело неће упутити на изјашњавање Парламентарној скупштини БиХ.
Овај приједлог Хрватске демократске заједнице БиХ и Странке демократске акције СДА/, којим се искључује могућност бирача да у оквиру листе једне политичке странке, коалиције или листе независних кандидата може да означи једног или више кандидата, добио је само подршку чланова групе из ових странака.
Није прихваћен ни приједлог СДА да се Изборним законом БиХ дефинише да на свим нивоима власти у БиХ буде обезбијеђена заступљеност представника сва три конститутивна народа и националних мањина најмање у проценту заступљености према резултатима пописа становништва из 1991. године "до коначног провођења Анекса 7 Дејтонског споразума".
На данашњој сједници у Сарајеву Интерресорна радна група није прихватила ни промјену изборне стопе од три одсто.
Одбијени су приједлози Босанскохерцеговачке подрињске народне странке да изборна стопа буде смањена на два одсто, Савеза за бољу будућност да за скупштине општина и кантоналне скупштине он буде три, а за ентитетске парламенте и Представнички дом Парламентарне скупштине БиХ пет одсто.
Нису прихваћен ни приједлог ХДЗ БиХ о промјени цензуса, као ни Савеза независних социјалдемократа /СНСД/ да он за општине и кантоне буде два, ентитете три, а ниво БиХ четири одсто.
Није прихваћен ни приједлог СНСД-а о промјени начина расподјеле мандата са садашњег принципа 1,3,5,7 итд на 1,2,3,4,5,6 итд.
Према ријечима члана Изборне комисије БиХ Бранка Петрића, заузет је став да се не мијења ни број мандата по изборним јединицама.
Једногласно је прихваћено да јавни електронски медији свим политичким субјектима 30 дана прије дана одржавања избора под једанким условима омогући плаћено политичко оглашавање ну трајању од највише 60 минута седмично умјесто досадашњих 30 минута.
Такво оглашавање на приватним електронским медијима није временски ограничено.
Петрић је навео да је Интерресорна радна група данас расправљала и о захтјеву Удружења инвалида БиХ и закључено је да постојећи Изборни закон БиХ и подзаконска акта које доноси Централна изборна комисија БиХ и пракса не задиру у права лица са посебним потребама и да их не стављају у неравноправан положај.
Он је нагласио да је Изборни закон БиХ једини закон који непринципијелно користи називе општина и градова који нису у јавној и законској употреби и то само за општине у Републици српској, али не и у Федерацији БиХ.