Društvo

Саслушана три свједока Ждралове одбране

САРАЈЕВО - Саслушањем свједока одбране у Суду БиХ данас је настављено суђење Ђорђу Ждрали, који се терети за убиство некадашњег начелника Управе полиције Републике Српске Љубише Савића Маузера у Бијељини 2000. године.


 

Први свједок, Раде Јањетовић рекао је да је поводом убиства Љубише Савића Маузера до сада саслушаван два пута, прво као свједок, а други пут као осимњичени у овом случају. Јањетовић је потврдио да су се, осим Ждрале, тада сумњичили и Јовица Давидовић и Јован Шкобо, али да не зна да ли су они још осумњичени.

"Тужилаштво ме теретило да сам набавио возило `тојота камби`, регистарске таблице, пушке и средства за међусобну комуникацију. Тужилац је до ове информације дошао на основу лажне изјаве аутомеханичара из Бијељине Ђорђа Николића, коју је дао под притиском Јовице Давидовића, који надгледа све криминалне групе у Бијељени", изјавио је Јањетовић.

Током свједочења, Јањетовић је рекао да се са Давидовићем, са којим је до 2005. године био у добрим односима, сукобио око новца за кривотворене документе за возила која му је он припремао. Објаснио је да је са Давидовићем од 1990. године имао заједничке послове "искључиво по питању документације за возила на основу података које му је он дао".

"У том сукобу, Давидовића сам убо ножем, након чега ми је он рекао да ће ми намјестити пет година робије. Тако сам и доспио међу осумњичене за убиство Маузера. За Ђорђа Ждралу сам чуо раније, а упознао сам ге тек 2005. или 2006. године", посвједочио је Јањетовић.

Он је додао да су припадници Агенције за истраге и заштиту /СИПА/ 7. марта 2007. године долазили у Централни затвор у Сарајеву, гдје је због фалсификата издржавао казну, да узму ДНК узорак, који је дао у присуству адвоката.

Јањетовић је изјавио да су га СИПА и ЕУПМ саслушавали више пута, те да му је ЕУПМ нудио статус заштићеног свједока, промјену идентитета и одлазак у земљу по његовом избору, што је он одбио.

Адвокат Душко Томић, који самоиницијативно води истрагу о убиству Љубише Савића Маузера, током данашњег свједочења је рекао да је званична истрага "вођена тако да се никад ништа не сазна".

"Према мојим сазнањима, након Маузеровог убиства урађена су два фоторобота која никад нису објављена, из аутомобила у коме је убијен нестали су опушци од цигарета који могу бити значајни докази, а инспектор Кокот, који је први водио истрагу у овом случају, је убијен", навео је Томић.

Одговарајући на питање тужиоца ко би, према његовим сазнањима, могао бити иницијатор Маузеровог убиства, Томић је указао на више могућности.

"Кроз истрагу сам дошао до тога да су неки привредници из Бијељине, који су се обогатили преко Маузера, одлучили да га се ријеше. Сазнао сам и да је Државна безбједност Србије платила групу из Лознице да га убију, те да је СДС припремао убиство јер је Маузер постао опасан", навео је Томић.

Он је нагласио је да му је синоћ инспектор безбједности у Бијељини Небојша Лазић Зенга, који је због лажне дипломе био у сукобу са Маузером, рекао да "слободно каже суду да је он убио Маузера, али да то морају доказати, те да ће, ако му `спакују`, убити и судију и тужиоца и њега".

Томић је додао да Зенгу до данас нико није саслушао.

Привредник са Пала Радомир Којић изјавио је да је Маузера први пут видио након убиства Срђана Кнежевића, када је са екипом дошао да проведе истрагу.

Којић је потврдио да је тада, као власник деминерске агенције "Унипак димајнинг" био оумњичен за шверц цигаретама, нафтом и експлозивом и да му је Маузер тада помогао.

"Поводом Маузеровог убиства нисам давао никакву изјаву, али сам у Бијељини радио полиграф. Послије тога, никад ме нико није питао за Маузера", рекао је Којић.

Он је изјавио да је Ждралу упознао 2006. године када је био у притвору у Лукавици.

Суђење Ђорђу Ждрали биће настављено 16. фебруара подношењем материјалних доказа одбране.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog