Svijet

Вашингтон подржава кипарске преговоре

НИКОЗИЈА - САД настављају да подржавају кипарске преговоре под покровитељством УН, рекао је неименовани званичник Стејт департмента, а јавља кипарска новинска агенција.


Одговарајући на питање о посјети Кипру генералног секретара УН Бан Ки Муна, неименовани амерички званичник рекао је да САД честитају обојици лидера на Кипру због њихове храбрости да се упусте у цијели процес и на напретку који су до сада остварили.

Он је изразио подршку САД "напорима обје стране да постигну праведно и дугорочно рјешење које ће поново ујединити острво Кипар у федерацију двије зоне и двије заједнице".

У међувремену предсједник Кипра Деметрис Христофијас пренио је увјерења генералном секретару УН Бан Ки Муну, који је јуче допутовао у Никозију, да неће штедјети напора да се превазиђу све препреке и коначно нађе рјешење које ће бити одрживо, функциоално и, с обзиром на околности, праведно и на које ће обје стране пристати.

Бан Ки Мун допутовао је у Никозију да лично подржи мировни процес у организацији УН и помогне двије заједнице да нађу узајамно прихватљиво рјешење које ће ујединити острво.

Христофијас је подсјетио да се УН баве проблемом Кипра од 1964. године.

"Стране интервенције заједно са унутрашњим трвењима довеле су до насилне подјеле наше земље 1974. године", рекао је Христофијас на свечаном банкету приређеном у част Бан Ки Муна.

"Ми смо захвални Савјету безбједности УН, који дјелује на основу принципа међународног права, што је утврдио основу за рјешење које предвиђа двије зоне и двије заједнице које су политички једнаке, као што се и наводи у релевантним резолуцијама УН, са једним суверенитетом, једним међународним идентитетом и једним држављанством", рекао је Христофијас.

Он је додао да је то основа око које су се он и лидер кипарских Турака Мехмет Али Талат сагласили.

Христофијас је изразио захвалност УН за подршку у повлачењу страних војника са Кипра и обнове права и слобода народа Кипра.

Христофијас је подсјетио да су кипарски Грци у цијелом процесу показали добру вољу и флексибилност држећи се принципа и договорених основа, које су дефинисане у резолуцијама УН и споразумима из 1977. и 1979. године.

"Наш циљ је уједињење ове земље, народа, институција, привреде и да осигурамо да Уједињена Федерална Република Кипар буде функционална и одржива држава, способна да ради ефикасно као чланица ЕУ", рекао је Христофијас.

Христофијас је нагласио да овај процес припада самим Кипранима, да ништа није договорено док све није договорено и да је улога УН да помогну том процесу.

Он је додао да се то мора стално имати на уму и да се мора запамтити лекција из прошлости у вези посредовања и арбитраже, која је представљала "горко искуство".

"Ово наравно не значи да ми не цијенимо улогу међународне заједнице. На крају крајева, кључни играч кипарског проблема је Турска, која је од инвазије 1974. године задржала хиљаде војника у окупираној области и измјенила демографску структуру заједнице кипарских Турака и цијелог Кипра доласком десетина хиљада Турака", рекао је Христофијас.

Потврда да је кипарски проблем међународно питање је и чињеница да је то питање на дневном реду Савјета безбједности и Генералне скупштине УН већ много година покушавајући да се ријеши ова аномална ситуација.

"Наш циљ је да ови преговори успију. Након годину и по дана дошли смо до тачке када се мора постићи сагланост о различитим поглављима проблема како би што прије отворио пут за рјешење", рекао је Христофијас, додајући да још увијек постоје питања која нису дотакнута и која нису успјешно разматрана.

Медитеранско острво Кипар подијељено је од 1974. године када је Турска извршила инвазију и окупирала сјеверну трећину острва.

Христофијас и лидер кипарских Турака Мехмет Али Талат воде директне преговоре од септембра 2008. године са циљем поновног уједињења острва.

Питање Кипра је од кључне важности и један од услова за чланство Турске у ЕУ.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog