Politika
Утврђен Приједлог закона о референдуму
Влада Републике Српске утврдила је данас на посебној сједници Приједлог закона о референдуму и грађанској иницијативи по хитном поступку.
Приједлогом закона уређује се расписивање и провођење републичког референдума и референдума у општини, односно граду, органи за његово провођење, начин непосредног изјашњавања грађана, заштита права грађана у провођењу референдума и начин остваривања грађанске иницијативе.
Министар управе и локалне самоуправе РС Зоран Липовац рекао је да је закон техничке природе и да не садржи референдумско питање, о чему се може и не може гласати.
Закон неће проводити републичка Изборна комисија и општинске изборне комисије, већ ће га проводити посебна комисија, како на нивоу РС тако и на нивоу општина и градова
"Закон неће проводити републичка Изборна комисија и општинске изборне комисије, већ ће га проводити посебна комисија, како на нивоу РС тако и на нивоу општина и градова", појаснио је Липовац.
Он је рекао да одлуку о расписивањеу републичког референдума доноси Народна скупштина РС већином гласова укупног броја народних посланика, а да приједлог за расписивање могу поднијети предсједник РС, Влада РС, најмање 30 народних посланика или најмање 10 000 бирача.
"Референдум увијек расписује Народна скупштина и она нема обавезу да га распише, уколико би неко скупио неколико хиљада гласова и то је у складу са Уставом", прецизирао је Липовац.
Липовац рекао је да ће Приједлог данас бити упућен Народној скупштини РС, уз захтјев за заказивање посебне сједнице парламента.
Он је навео да не вјерује да ће закон бити заустављен у Вијећу народа, управо зато што је техничког карактера и да ће се евентуалне мање корекције усагласити на Заједничкој комисији.
Липовац је нагласио да је циљ Владе РС био да направи закон који је у потпуности у складу са Уставом РС и да нема потребе у њему формулисати референдумска питања, јер је оно ствар посебне одлуке.
Разлози за доношење овог закона по хитном поступку садржани су у потреби стварања правног оквира који ће обезбиједити претпосавке за учешће грађана РС у процесу доношења одлука које су од изузетног значаја за РС, а тиме и за њене грађане
Разлози за доношење овог закона по хитном поступку садржани су у потреби стварања правног оквира који ће обезбиједити претпосавке за учешће грађана РС у процесу доношења одлука које су од изузетног значаја за РС, а тиме и за њене грађане.
Народна скупштина РС је закључком од 28. децембра задужила Владу РС да предложи потребне измјене и допуне Закона о референдуму донесеног 1993. године или текст новог закона, након чега ће на дневни ред парламент РС ставити расправу о расписивању референдума и могућа референдумска питања.
У образожењу Приједлога наводи се да постојећи Закон није мијењан и усаглашаван са Уставом од доношења до данас, да је анахрон, што доводи до немогућност његовог провођења у пракси, нарочито у дијелу који се тиче рока за провођење референдума прописаног чланом 5. Закона, да од дана доношења одлуке о расписивању референдума до његовог одржавања не може проћи мање од 15 ни више од 30 дана.