Politika
Савјет министара ЕУ отворио тему БиХ
БРИСЕЛ - Тема о БиХ на данашњем засједању Савјета министара ЕУ била је отворена након неколико мјесеци нелагоде која се осјећа у Бриселу који сматра да је БиХ најтежи проблем западног Балкана.
Није уобичајено да је само једна земља региона посебна тема Савјета. Али, у посљедње вријеме многе су интерне бриселске анализе биљежиле погоршање политичке климе у БиХ, као и њено заостајање за другима из региона у европским интеграцијама. Бриселски аналитичари мисле да ће октобарски избори додатно поларизовати политичку ситуацију.
На редовном мјесечном састанку европски шефови дипломатије нагласили су пуну подршку европској перспективи БиХ, територијалном интегритету и дејтонском процесу. Они су одлучили да мисија ''Алтеа'' и даље остане у БиХ, као и да се још нису стекли услови за затварање ОХР-а. Изразили су пуну подршку високом представнику Валентину Инцку и позвали све стране да се ускладе са његовим одлукама, а не да пропитују његов ауторитет.
Министри иностраних послова земаља чланица ЕУ констатовали су да је ''Алтеа'' важан дио цјелокупног труда ЕУ да се подржи политички процес који ће омогућити БиХ да на основу неопходних реформи настави приближавање ЕУ.
"Алтеа" је била успјешна операција, посебно у безбједносном и стабилизационом аспекту, закључено је на сједници.
Они су нагласили потребу реформи безбједносног сектора у чему ће "Алтеа" учествовати кроз паралелну обуку и изградњу адекватних капацитета. Европска операција под УН мандатом и под резолуцијом 1895 помоћи ће и успостављању безбједности, на чему ради и БиХ, наведено је у закључцима.
Операција ће бити под редовном контролом и анализом Савјета министара.
Закључци о "Алтеа" мисији донесени су у званичном дијелу засједања, а на ручку европски шефови дипломатије водили су "генералну расправу о будућности БиХ" о којој је на конференцији за новинаре говорила високи представник ЕУ за спољну политику и безбједност Кетрин Ештон.
Ештонова је истакла да је приједлог који ће дати о БиХ још у фази настајања, да је до сада учињено много доброг, али да "нов човјек доноси и нови поглед". Она је додала да се консултује и са експертима и дипломатама који су до сада били ангажовани у БиХ, али и другима.
"За сада знамо ово. То је једна земља у којој има више заједница, у којој су ускоро избори и која ће бити чланица ЕУ. Морамо радити тако да мислимо унапријед, а не само краткорочно", рекла је Ештонова, која ће у другој половини фебруара посјетити БиХ.
Одвојено од овог састанка министара, Инцко ће сутра у Европском парламенту на затвореној сједници Комитета за спољне послове говорити о свом виђењу ситуације у БиХ.