Društvo
Шарић и Скоковић на црвеној потјерници због кокаина из Уругваја
ПОДГОРИЦА - Национални биро Интерпола из Београда расписао је црвену међународну потјерницу за пљеваљским бизнисменима Дарком Шарићем и Гораном Соковићем због сумње да су организовали шверц 2,1 тону кокаина из Латинске Америке, потврдио је директор полиције Србије Милорад Вељовић.
Међународна потјерница за Шарићем и Соковићем расписана по налогу истражног судије Посебног одјељења Вишег суда у Београду у којем се већ неколико мјесеци води опсежна истрага о шверцу кокаина.
Подгоричке "Вијести" наводе да се и Шарић и Соковић налазе у Црној Гори, односно у Пљевљима.
Београдски ''Блиц'' наводи да је Шарић директне контакте са врхом колумбијског картела остварио захваљујући Родољубу Радуловићу (61), свом најутицајнијем сараднику.
"Радуловић је веома моћна особа, са контактима у врху српско-црногорског подземља, али и политичарима обе државе. У моменту акције заплене кокаина у Јужној Америци он је телефоном позвао неколико утицајних пријатеља, покушавајући да сазна `шта се то дешава у Уругвају`", каже за "Блиц" извор близак истрази.
"Блиц" сазнаје да је, због веза које Шарић и Радуловић имају у Србији, акција "Балкански ратник" вођена и изведена у најстрожој тајности. Шарићев утицај је, наводи лист, још већи у државним и криминалним структурама Црне Горе.
Извор "Блица" каже да иако су регистрована честа путовања Шарића у Јужну Америку, он никада није био у директном контакту са дрогом. У посљедњих неколико година Шарић је успио да направи комплетну дилерску мрежу, од уговарања куповине кокаина, плаћања, транспорта који је обављан прекоокеанским бродовима...
"Главну улогу у кријумчарењу кокаина до Европе имали су морепловци, махом из Котора. Овај град служио је за `регрутовање` помораца који су преузимали и достављали дрогу и на свакој тури зарађивали по неколико десетина хиљада евра", каже извор београдског дневника.
Лист наводи да је кокаин потом стизао у луке у Италији, Грчкој, Холандији и Белгији, одакле су је преузимали Шарићеви људи и предавали особама задуженим за растурање дроге на улично нарко-тржиште. О сваком детаљу у овом послу Шарић је строго водио рачуна како иза собе не би остављао трагове који би могли да буду коришћени као докази против њега.
Према истом извору, Шарић је имао особе задужене за куповину мобилних телефона и картица, које су мијењане сваког дана, као и лица задужена да новац из уличне продаје конвертују у мијењачницама у веће апоене.
До сада је истрагом у овом случају обухваћено 19 особа, а полиција на овом случају ради и у Уругвају, у чијим је водама заплијењен наркотички товар.
У акцији србијанске Безбједносно-информативне агенције и америчке Агенције за борбу против трговине наркотицима прошле године је у Уругвају и Аргентини заплијењено око три тоне кокаина.