Politika
Тадић пред Савјетом безбједности осудио Месићеве изјаве
ЊУЈОРК - Предсједник Србије Борис Тадић је на сједници Савјета безбједности УН осудио "опасну и ратнохушкачку изјаву" предсједника Хрватске Стјепана Месића да би, када би у РС био расписан референдум о отцјепљењу од БиХ, Војском Хрватске прекинуо коридор у Посавини.
"Нема никаквог оправдања за претње употребом силе против БиХ или било које друге државе западног Балкана", рекао је Тадић у расправи на сједници Савјета безбједности у Њујорку нагласивши да Србија категорички одбацује овакве провокације и очекује од других одговорних чинилаца да учине исто.
Он је поновио да ће Србија, као одговорна чланица међународне заједнице, наставити да подржава суверенитет и територијални интегритет БиХ и снажно се противи покушајима подјеле ове или било које друге државе чланице УН.
"Ми ћемо, такође, наставити да охрабрујемо сва три конститутивна народа да се договоре о неопходним реформама, чији је циљ убрзавање европских интеграција БиХ, стратешког приоритета за све", поручио је Тадић.
Према његовим ријечима, Србија је јасно ставила до знања да подржава сваки аранжман прихватљив за три стране у БиХ.
"Завршетак процеса помирења је императив", оцијенио је Тадић и изразио наду да ће предстојећа резолуција о Сребреници, коју ће усвојити парламент Србије, бити допринос процесу помирења и унапређењу регионалног мира и стабилности.
Тадић је уочи сједнице Савјета безбједности обавијестио генералног секретара Бан Ки Муна о Месићевој изјави и нагласио да је намјера Србије да упозори да опасне ријечи и изјаве нису добродошле у регионалном политичком говору
Тадић је уочи сједнице Савјета безбједности обавијестио генералног секретара Бан Ки Муна о Месићевој изјави и нагласио да је намјера Србије да упозори да опасне ријечи и изјаве нису добродошле у регионалном политичком говору.
"Србија не жели да поремети своје билатералне односе са Хрватском и верујемо да са новим председником и Владом Хрватске можемо постићи конструктиван дијалог и решити низ отворених питања која се тичу наших сународника у тој земљи, заштите културног блага", истакао је Тадић.
Према његовим ријечима, Србија ће наставити конструктиван дијалог са Хрватском, али званични Београд има "одговорност да упозори на изјаве које долазе из других земаља".
Тадић је додао да Србија, истовремено, остаје опредијељена да сарађује са Хрватском и свим осталим државама чланицама УН на рјешавању свих билатералних и регионалних питања.
У говору пред Савјетом безбједности УН, Тадић је рекао да се показало да је самопроглашена независности Косова била само још један неуспјешан покушај да се наметну једнострана рјешења, те да би 2010. могла бити година у којој ће за Косово и Метохију бити пронађено рјешење у складу са међународним правом.
Предсједник Србије је оцијенио да је план за сјеверно Косово опасна провокација која угрожава ионако крхку стабилност Косова
Предсједник Србије је оцијенио да је план за сјеверно Косово опасна провокација која угрожава ионако крхку стабилност Косова.
"Тај план који је предложила такозвана Међународна цивилна канцеларија превиђа више координисаних политика и акција чији је циљ да се српска већина на северу Косова примора да прихвати једнострано проглашену независност", упозорио је Тадић.
Шеф Мисије УН на Косову Ламберто Занијер оцијенио је на сједници Савјета безбједности УН да је ситуација на Косову у протеклом пероду углавном била мирна, али да су присутне тензије на сјеверу Косова.
Представљајући тромјесечни извјештај, Занијер је нагласио да је сјеверно Косово и даље "запаљива тачка" и да су односи тамошњих Срба и Албанаца затегнути.
Представници САД, Француске и Велике Британије у Савјету безбједности УН оцијенили су да је на Косову у претходна три мјесеца остварен напредак, али другачије мишљење изнијели су кинески и руски амбасадори, који су навели да на Косову и даље постоје велики проблеми који нису ријешени.
Представник Русије Виталиј Чуркин рекао је да позиција његове земље према Косову остаје непромењена и позвао УНМИК и Еулекс да воде рачуна да у свом раду морају бити статусно неутрални и додао да би даља дестабилизација ионако нестабилне ситуације била погубна за регион
Представник Русије Виталиј Чуркин рекао је да позиција његове земље према Косову остаје непромењена и позвао УНМИК и Еулекс да воде рачуна да у свом раду морају бити статусно неутрални и додао да би даља дестабилизација ионако нестабилне ситуације била погубна за регион.
"Слажемо се с упозорењем председника (Србије) Тадића да је план о такозваном коначном решењу за север Косова неприхватљив", рекао је руски представник и додао да се Русија противи даљој дестабилизацији прилика.
Он је изразио незадовољство заштитом српског културног наслијеђа на Косову, као и слабим повратком избјеглих и враћањем њихове имовине.
Представница САД у УН Розмари Дикарло рекла је да је независност Косова "неповратна".
"Косово наставља свој пут ка ЕУ и другим организацијама и ми ћемо наставити то да подржавамо", рекла је Дикарло.
Говорећи о ситуацији на сјеверу Косова, Дикарло је рекла да "нелегалне институције са сјевера Косова, које датирају још од 1999. године, и даље представљају пријетњу по безбједност".