Politika

Боцан-Харченко: ОХР је постао сметња позитвом политичком процесу

САРАЈЕВО - Руски амбасадор у БиХ Александар Боцан-Харченко рекао је да је Канцеларија високог представника у БиХ одиграла значајну улогу непосредно након рата, али да ју је требало много раније трансформисати у канцеларију специјалног представника ЕУ.


Канцеларија је сада постала сметња позитивном политичком процесу у БиХ, јер не стимулише домаће лидере да се сами договарају.

Боцан-Харченко је нагласио да Русија не подржава бонска овлашћења, јер њихово коришћење не рјешава проблем у овдашњим приликама у БиХ него производе нову кризу, попут ове коју је изазвала одлука високог представника Валентина Инцка да продужи мандат страним судијама и тужиоцима

''Кад Бањалука говори да неће подржати наметнуте одлуке, ми разумијемо тај одговор и овај став РС мора да буде узет у обзир'', нагласио је Боцан-Харченко.

Он истакао да Дејтонски споразум мора остати темељ и правни основ који се у потпуности испуњава и нагласио да потпуно разумије и реаговања из РС, јер су она одговор на притисак, а понекад и на изјаве које долазе из кругова неких других политика у БиХ.

"Русија никада неће прихватити никаква наметања'', рекао је руски амбасадор, наводећи да подржава дијалог који је могућ у земљи са три конститутивна народа и два равноправна ентитета.

Он је нагласио да не разумије Инцково мишљење да правосуђе БиХ још не може обављати своју улогу без помоћи страних судија и тужилаца и рекао да није логично ни то да међународне судије и тужиоци раде на основу међународне одлуке, односно одлуке високог представника над којом нико нема право контроле.

Боцан-Харченко је додао да се званично о референдуму у РС говори једино у вези са одлукама високог представника, а свако помињање референдума у неком другом смислу јесте нешто што је на нивоу приче која се, као таква, не води ни у Народној скупштини, нити у Влади Републике Српске.

Руски амбасадор у Сарајеву сматра да до затварања ОХР-а сигурно неће доћи на фебруарској сједници ПИК-а, након чега слиједе и избори у БиХ, наводећи да сматра да је грешка неодлучност ПИК-а у случају транзиције ОХР-а.

"Ако желимо стварни напредак БиХ, онда би ПИК морао да усвоји одлуку о транзицији и да пређемо на потпуно другу фазу међународне дјелатности у БиХ'', рекао је Боцан-Харченко.

Наводећи да уставне промјене у БиХ нису услов за затварање ОХР-а, он је рекао да договор о јачању централних институција и уставним промјенама морају постићи домаћи политичари на бази консензуса и да се рјешења не могу наметати ни под каквим изговором - ни чланства у НАТО-у нити чланства у ЕУ.

"То није могуће'', нагласио је руски амбасадор у БиХ.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog