Politika

Нови услов Чарлса Инглиша - промјена устава!

САРАЈЕВО - Амбасадор САД у БиХ Чарлс Инглиш изјавио је данас да су промјене Устава услов да БиХ напредује ка европској и евроатлантској будућности.


Инглиш је напоменуо да је, с обзиром на чињеницу да БиХ улази у изборну годину, рок за реформе до краја маја.

Он је прецизирао да је око 150 дана рок у којем би се било која промјена морала догодити и да са те тачке гледишта вријеме јесте кратко, али то не био требало да буде камен спотицања у разговорима о уставној промјени, већ подстицај да се они брже заврше.

Инглиш је поручио да је, с тога, потребно одмах кренути у изналажење одговарајућих рјешења ради чланства БиХ у ЕУ и НАТО-у, јер ће у супротном бити изгубљена још година и по дана европске и евроатлантске будућност БиХ.

"Постоји прилика сада, данас, да се убрза тај процес. Ако се то не догоди данас онда неће ни за годину и по. Да ли је грађанима БиХ прихватљиво да изгубе годину и по дана", упитао је Инглиш.

Он је у заједничком интервјуу за Срну, Фену и Онасу рекао да је бутмирски процес представљао покушај да се лидерима БиХ представи сет реформи који би, да су оне усвојене, убразали кретање БиХ ка ЕУ и НАТО-у.

"Оно што је било на столу у Бутмиру био је покушај и најбоља процјена САД и ЕУ шта би био добар почетак уставне реформе и реформских процеса који би створили услове за кретање БиХ ка НАТО-у и ЕУ. Није била намјера да то буде једини и коначан одговор, већ почетак процеса који би омогућио БиХ да крене сопственим путем ка ЕУ", рекао је Инглиш.

Он је напоменуо да су у Бутмиру дефинисани проблеми који се односе на примјену Европске конвенције о људским правима у Уставу БиХ, на надлежности, те процес одлучивања ради успостављања функционалне држава.

Инглиш је нагласио да би САД и ЕУ поздравили када би политички лидери у БиХ покренули иницијативу да нађу одговарајућа рјешења која би препознали ЕУ и НАТО, а која би одражавала све локалне интересе и задовољила услове које је поставила ЕУ.

"Спремни смо да са нашим пријатељима из Европе, са шпанским предсједништвом ЕУ, заједно енергично радимо на проналажењу рјешења и њиховом развоју у техничком смислу тако да она буду одговарајућа за европске и евроатлантске интеграције", рекао је Инглиш и истакао да су САД и ЕУ спремне да се ангажују и помогну даљи дијалог у настојањима да се проведу реформе јер је за њих неприхватљиво чекање на напредовање за европску будућност.

Инглиш се запитао да ли људи у БиХ желе да само посматрају како сусједне земље Србија, Црна Гора, Македонија, Хрватаска, Албанија иду путем ка ЕУ, а да њихва земља заостаје и још више буде изолована.

Он је истакао да се на испуњавању услова за транзицију ОХР-а у Канцеларију специјалног представника ЕУ ради посљедњих 21 мјесец, од усвајања ''пет плус два'' услова и циља које је поставио Савјет за провођење мира, те поновио да остварење потребних циљева зависи од политичких лидера у БиХ и њихове спремности да ријеше важна питања, попут државне и војне имовине.

Говорећи о статусу МАП-а за БиХ, Инглиш је истакао да САД поздрављају учешће БиХ у мировним операцијама и истакао да је спремност земље за то важна, али да није довољна за чланство у НАТО-у, јер је способност "једне земље да сједне за сто" и одговорно учествује у процесу одлучивања у НАТО-у једнако важно за чланство у овој алијанси.

"НАТО алијанса је много више од комбиноване војне операције. То је политичка алијанса земаља које слично размишњају и које су способне да се договарају, те донесу колективну одлуку о интересима битним за све и да ту одлуку проведу. БиХ мора показати да је способна да сједне за сто и доноси правовремене одлуке, те да их проводи у координацији са осталим чланицама савеза", поручио је Инглиш.

Он је најавио да ће сљедеће седмице отпутовати у Вашингтон, гдје ће имати низ консултација и присуствовати конференцији са званичницима из Стејт департмента.

"Очекујем да ће учесници на тој конференцији имати велики интерес за БиХ и имаћемо прилику да разговарам и разматрамо нашу политику у БиХ током наредне године", рекао је Инглиш и напоменуо да ће то бити конференција на којој ће бити разматрани интереси САД широм Европе.

Он је поновио да САД остају чврсто заинтересоване за БиХ, као и дубоко опредијељене за суверену БиХ, њен територијални интегритет и будућност земље у евроатлантским структурама.

Инглиш је рекао да САД гледају на нестално чланство БиХ у Савјет безбједности УН као на прилику за земљу да покаже да може бити одговаран члан међународних институција, али је напоменуо да је то нестално чланство, док би пуноправно чланство у ЕУ и НАТО-у био стални и неповратан статус, тако да то нису еквивалентне ситуције.

Говорећи глобалној економској кризи, Инглиш је напоменуо да су грађани у БиХ свједоци да је ова земља дио глобалне економије и изразио наду да ће се у наредној години ствари све више побољшавати.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog