Društvo
K. Дубица: Представљено идејно рјешење за Доњу Градину
КОЗАРСКА ДУБИЦА - Уређењем Спомен-подручја "Доња Градина", у које Влада Републике Српске намјерава да утроши пет милиона КМ, Доња Градина ће добити пажњу коју је требало да има и у протеклих 60 година, изјавио је начелник општине Козарска Дубица Нино Јауз.
"Општина Козарска Дубица, на чијем подручју се налази Доња Градина, урадиће све што је потребно да би уређење Спомен-подручја текло како треба, јер то мјесто заслужује пажњу и поштовање", изјавио је Јауз током представљања Идејно-урбанистичког рјешења Спомен-подручја "Доња Градина", које је израдило више аутора бањолучког предузећа "Пројект".
Аутори су током презентације, којој су присуствовали одборници Скупштине општине Козарска Дубица и бројни заинтересовани грађани, истакли да је Доња Градина дио веома важног српског националног питања и свједочанство о страдању невиних цивила, те да је израда идејно-урбанистичког рјешења био захтјеван подухват, како са територијалног и садржајног, тако и са симболичног аспекта.
"Идејно-урбанистичко рјешење обухвата будући садржај комплекса Спомен-подручја и програм објеката, као и симболичка рјешења која треба да пренесу поруку цијелом свијету о страдању жртава јасеновачког логора", образложила је архитекта предузећа "Пројект" Невена Предојевић.
Она је прецизирала да је пројектом предложено отварање новог приступног пута Спомен-подручју, којим ће се избјећи оптерећавање саобраћајнице која води ка међународном граничном прелазу између БиХ и Хрватске, те отварање визуре из Спомен-подручја према споменику у Јасеновцу.
Из Министарства просвјете и културе раније је најављено да би већ наредне године у Спомен-подручју Доња Градина могао бити постављен камен темељац за почетак предвиђених урбанистичких радова, који садрже дисперзивну поставку на цијелој територији Спомен-подручја, састављену из девет цјелина.
Пројекат уређења, између осталог, предвиђа нове музејске поставке, пратеће програме и инфраструктурне елементе.
Доња Градина је спомен подручје у које су сахрањиване жртве усташког злочина почињеног у Јасеновцу. Доња Градина је Републици Српској, а преко Саве је Јасеновац, који је остао у Хрватској.
У концентрационом логору Јасеновац је на стравичним мукама уморено 700 хиљада невиних мушкараца, жена и дјеце, углавном Срба, Јевреја, Рома и антифашиста без обзира на вјеру и нацију. Од укупног броја у Доњој Градини је убијено 366 хиљада.